AP/TASR
StoryEditor

Hľadanie nového lídra EÚ, boj Orbána i Macrona o moc či hasenie konfliktu na východe. Čo čaká svet v roku 2022?

02.01.2022, 13:09
V nadchádzajúcich 12 mesiacoch nás čakajú voľby vo Francúzsku i Maďarsku, ale najmä rozuzlenie napätej situácie na rusko-ukrajinských hraniciach.

Uplynulý rok 2021 bol v medzinárodnej politike mimoriadne hektický a poznačený striedaním stráží vo viacerých dôležitých krajinách. Hneď v januári vymenil Joe Biden v Bielom dome Donalda Trumpa. V decembri sa zase ujali moci nové vlády v Nemecku a Česku. Pre Slovensko boli všetky tieto tri zmeny podstatné z celosvetového, európskeho i regionálneho hľadiska.

Začínajúci sa rok bude v nastolenom trende pokračovať. Do volebných miestností pôjdu voliči v Maďarsku i vo Francúzsku, ktorí vystavia vysvedčenie dlhoročnému premiérovi Viktorovi Orbánovi, respektíve prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, a rozhodnú o ich ďalšom politickom osude. Avšak hneď na začiatku roka budeme ostro sledovať najmä dianie na rusko-ukrajinských hraniciach. Podľa varovania amerických spravodajských služieb by už koncom januára mohla hroziť veľká ofenzíva ruských vojsk na Ukrajine za účasti 175-tisíc vojakov. Prečítajte si, ktoré udalosti budú tento rok formovať geopolitickú mapu.

menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
30. január 2023 07:01