TASR/AP
StoryEditor

Kto má problém s dodatočnou vakcináciou?

12.09.2021, 09:47
Dianie v Izraeli tak pre ostatné štáty zohráva úlohu akejsi krištáľovej gule toho, čo sa bude v nasledujúcom období diať aj inde.

Vzniknutú situáciu si veľmi dobre uvedomujú i Spojené štáty. Tie rovnako ako židovský štát patrili na jar a v lete medzi tie krajiny, ktorým sa darilo očkovať obyvateľstvo najrýchlejším tempom. Dnes v očkovaní zaostávajú za Izraelom, Britániou aj Európskou úniou. Aktuálne je podľa údajov servera ourworldindata.org oboma dávkami vakcínovaných niečo vyše 52 percent zo všetkých Američanov. Pre porovnanie – absolútny rekord vo svete drží Portugalsko s plnou zaočkovanosťou na úrovni takmer 79 percent.
A keďže čísla nových prípadov prudko stúpajú aj v USA, tamojšie úrady sa chystajú pristúpiť k rovnakému kroku ako Izrael. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v auguste oznámila, že vakcinačná kampaň treťou dávkou odštartuje v Spojených štátoch 20. septembra. Čas medzi druhou a treťou dávkou by sa navyše mal skrátiť z pôvodne avizovaných osem na šesť mesiacov.

Izrael by mal ešte predtým poskytnúť presné dáta z priebehu očkovania treťou dávkou odborníkom z americkej Správy potravín a liečiv.
Práve táto vládna agentúra pritom pred pár dňami vyslovila pochybnosti nad Bidenovými plánmi. Podľa jej šéfky Janet Woodcockovej treba viac času na zozbieranie a vyhodnotenie všetkých nevyhnutných dát. Biely dom však argumentuje rizikami, ktoré so sebou prinášajú predovšetkým nové varianty koronavírusu. „Chystáme masívny plán na zastavenie šírenia delta variantu a na urýchlenie očkovania proti covidu,“ uviedla vo vyhlásení prezidentská kancelária vo Washingtone. Súčasťou má byť napríklad nariadenie, aby sa dalo zaočkovať všetkých 2,1 milióna federálnych zamestnancov.
Biden sa tiež chystá zvolať globálny samit o boji proti covidu, ktorý by sa mal uskutočniť počas Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. To sa bude konať v druhej polovici septembra.
Tlak na Bidena je pomerne logický – sedemdňový priemer denného počtu mŕtvych naprieč Spojenými štátmi dosiahol pred pár dňami viac ako 1 520. V auguste to bolo niečo vyše 500. V nasledujúcom období sa pritom očakáva ďalšie prudké zvyšovanie počtu nových prípadov aj obetí.

01 - Modified: 2023-01-30 08:39:42 - Feat.: - Title: Izraelské zložky v Predjordánsku zastrelili ďalšieho Palestínčana 02 - Modified: 2023-01-30 07:30:07 - Feat.: - Title: Po palestínskych útokoch sa Izrael obáva reakcie židovských exémistov, podpaľujú autá a rozbíjajú výklady 03 - Modified: 2023-01-29 06:55:54 - Feat.: - Title: Irán zostrelil tri bezpilotné lietadlá neďaleko zbrojovky 04 - Modified: 2023-01-29 06:35:22 - Feat.: - Title: Izraelská vláda oznámila opatrenia na odobratie práv rodín teroristov 05 - Modified: 2023-01-28 20:55:05 - Feat.: - Title: Desaťtisíce ľudí opäť protestujú v Izraeli proti Netanjahuovej vláde, poukazujú na oslabenie súdov
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
30. január 2023 11:56