Reuters
StoryEditor

Prečo začal Izrael očkovať treťou dávkou?

12.09.2021, 09:43
Lídrom v tempe očkovania bol prakticky okamžite od spustenia globálnej vakcinačnej kampane na prelome minulého a tohto roka Izrael.

Kým na jar sme my na Slovensku aj v ostatných európskych krajinách tvrdo bojovali o dodávky vakcín, Izrael mal na prelome marca a apríla zaočkovanú viac ako polovicu populácie. A zatiaľ čo u nás počty obetí počty nakazených aj obetí lámali nové a nové rekordy, židovský štát zaznamenal dávno pred nami prudký zlom smerom k znižovaniu prípadov. Na začiatku apríla dosiahol ich najnižšie počty od konca minulého roka. A čísla sa mu darilo zrážať na minimum aj počas mája a júna.
Neskôr sa však ukázalo, že prvé dve dávky vakcíny vytvorili dostatok protilátok proti covidu na podstatne kratšiu dobu, než všetci dúfali. Po niekoľkých mesiacoch ochrana slabla a v Izraeli začali počty opäť stúpať. Koncom augusta zaznamenala krajina prvýkrát od polovice januára vyše 10-tisíc nových denných prípadov nákazy koronavírusom. V septembri sa tieto počty vyšplhali dokonca nad 20-tisíc denne.

Krajina sa tak okrem znovuzavedenia lockdownových opatrení rozhodla spustiť očkovanie treťou dávkou. K tomu došlo v predposledný júlový deň, keď sa posilňujúca dávka začala podávať ľuďom vo veku 60 rokov a viac.

25. máj 2022 18:07