December 1987. Vo Washingtone sa stretávajú najvyšší predstavitelia dvoch úhlavných nepriateľov – Spojených štátov a Sovietskeho zväzu. Spoločne podpisujú prelomovú dohodu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu. „Zažívame historické okamihy,“ začína byť jasné každému v Československu i v ďalších krajinách východne od železnej opony, ktoré celé desaťročia žili v strachu pred americkými raketami Pershing či jadrovými bombami.
Tí smelší Slováci a Česi, ktorí si pamätali dianie z jari a leta 1968, začínajú pomaly opäť veriť, že pád nenávideného komunistického režimu je blízko. „Dávam boľševikovi rok, maximálne dva,“ vystihol hlavný hrdina českej komédie Pelíšky z roku 1999 prevládajúce pocity a rastúce presvedčenie vtedajších antikomunistov.
Mužmi, ktorý v pamätný december 1987 podpísali spomínanú dohodu, boli americký prezident Ronald Reagan a Michail Gorbačov – generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, teda faktický líder komunistického molocha. Kým prvý z nich zomrel už pred 18 rokmi, správa o smrti Gorbačova vo veku 91 rokov po ťažkej chorobe obletela svet tento týždeň v utorok. Pripomeňme si osobnosť toho, kto sa azda najvýraznejšou mierou podpísal pod ukončenie studenej vojny i zrútenie systému, ktorý podstatnú časť 20. storočia presadzoval „diktatúru proletariátu“, pričom na svedomí mal desiatky miliónov životov.
Nový vietor z Kremľa
Zostáva vám 83% na dočítanie.