Najmenej 1 400 mŕtvych obyvateľov i návštevníkov Izraela a tisícky zabitých Palestínčanov. Taký je výsledok najnovšej vlny krvavého konfliktu, ktorý v sobotu siedmeho októbra ráno spustil masívny raketový a vzápätí pozemný teroristický útok stoviek ozbrojencov radikálneho palestínskeho hnutia Hamas na južné a centrálne územia Izraela. Tel Aviv odpovedal rozsiahlou vzdušnou kampaňou na pásmo Gazy, ktorá pokračuje dodnes. Súčasné dianie rozdelilo názory medzinárodnej verejnosti, kde má tento konflikt korene a kto na ňom nesie väčší diel viny.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, kam až siahajú korene súčasného konfliktu, ako v 19. storočí vzniklo a postupne sa vyvíjalo hnutie sionizmu aj ako holokaust zasiahol do diania na Blízkom východe.
1. Kam až siahajú korene súčasného konfliktu?
Predovšetkým arabské a im spriaznené zdroje pri obhajobe palestínskeho nároku na súčasné územie Izraela často argumentujú tým, že Palestínčania tu žili odnepamäti a táto zem im právom patrí. Ako dôkaz neraz uvádzajú pasáže zo Starého či z Nového zákona.
To je však podľa odborníkov falošná argumentácia. Český expert na Blízky východ Marek Čejka tvrdí, že treba rozlišovať súčasný konflikt od iných arabsko-židovských sporov. „Izraelsko-palestínsky konflikt, ktorý je akousi podmnožinou širšieho izraelsko-arabského konfliktu, je v porovnaní s ostatnými relatívne staršieho dáta. Ani jeden z nich však nejde do stredoveku, staroveku či biblických čias Koránu, ako sa mnohí ľudia domnievajú. Sú to väčšinou moderné nacionalistické, teda politické konflikty,“ uviedol Čejka v nedávnom rozhovore pre podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12.
Zostáva vám 78% na dočítanie.