Pred pár dňami uplynuli presne dva roky od chvíle, ako ste sa stali slovinským veľvyslancom na Slovensku. Podarilo sa vám splniť všetky ciele, ktoré ste si v septembri 2022 ako nastupujúci ambasádor stanovili?
Ďakujem pekne za túto otázku. Áno, som v polčase svojho pôsobenia a myslím si, že som dosiahol väčšinu stanovených cieľov. Sám dobre viete, že Slovensko a Slovinsko sú si navzájom veľmi podobné krajiny – či už názvom, vlajkou alebo jazykom. Aj preto sa tu cítim veľmi príjemne, ako doma. Ja som dosť dlho pracoval v oblasti ekonomickej diplomacie. Takže s radosťou môžem konštatovať, že naša ekonomická spolupráca a obchodná výmena neustále rastie. Objem výmeny tovarov sme zvýšili na takmer 1,5 miliardy eur. Je to rovnomerne vyvážené – zhruba 750 miliónov eur na oboch stranách. A je tu ďalších 300 miliónov v službách, kam patrí napríklad doprava. Slovinsko tu exportuje o trošku viac než vy.
Čím si to vysvetľujete?
Je to najmä vďaka nášmu prístavu Koper. Veľa áut zo žilinskej fabriky Kia smeruje na rôzne trhy práve cez Koper. A opačným smerom zase prúdi na Slovensko mnoho dielov do automobilov vyrobených v Ázii. Takisto máme o niečo vyššie počty slovenských turistov než naopak – asi 83-tisíc. Na druhej strane, i na Slovensko chodí čoraz viac slovinských turistov. Plné autobusy prichádzajú sem do Bratislavy, prípadne do Trnavy alebo Nitry. Ich návšteva zaberie zvyčajne dve noci a tri dni, často aj viac. Na dlhšie pobyty chodievajú hlavne naši vysokohorskí nadšenci, ktorí idú na týždeň do Popradu, prípadne priamo do Vysokých Tatier, kde podnikajú rôzne zaujímavé túry.
V čom vidíte úspech Koperu? Veď Chorvátsko má predsa tiež mnoho prístavov...
Koper si vybudoval veľmi dobré vzťahy s ázijskými krajinami. Začali rozvíjať úzku spoluprácu s Južnou Kóreou, ktorá investovala do špeciálnej časti prístavu vyhradenej na parkovanie. Takže spoločnosti Huyndai a Kia parkujú svoje autá na veľkom priestranstve v tesnej blízkosti prístavu. A dôležitú úlohu tu zohráva aj nízky prepravný čas. Úspech Koperu teda podľa mňa spočíva predovšetkým v kombinácii ideálnej polohy s kvalitnou infraštruktúrou. Navyše teraz staviame v Slovinsku druhú železničnú trať, taktiež máme veľmi dobré diaľničné prepojenie, čo napokon veľmi dobre vedia aj vaši dovolenkári smerujúci do Chorvátska. Toto všetko zvyšuje význam prístavu v Koperi pre Slovensko aj pre celú strednú Európu.
Sú v Koperi okrem Južnej Kórey aktívne aj iné ázijské krajiny? Viem, že cez tento prístav vyváža svoje produkty do strednej Európy napríklad Indonézia...
Samozrejme, nie sú to len Kórejčania, sú tu aj zástupcovia z iných štátov. V poslednom čase začala využívať koperský prístav na export jedna čínska spoločnosť. Privezie svoje produkty do Slovinska a potom ďalej do Európy. Iba nedávno zase Japonci začali svoje autá Suzuki prepravovať cez Koper z továrne v maďarskom Ostrihome do sveta. A diely tadiaľto opäť putujú do fabriky Magyar Suzuki. Čiže takýmto spôsobom sa Koper rozvinul do pozície najdôležitejšieho prístavu pre trhy Rakúska, Maďarska, Slovenska a tiež Českej republiky. Jeho hlavným využívateľom je tak na jednej strane stredná Európa, ako aj na druhej strane veľmi vzdialené ázijské trhy.
Zostáva vám 78% na dočítanie.