Projekt by mal byť zároveň jednou z priorít pre novú Komisiu aj Európsky parlament, ktoré vzídu z víkendových eurovolieb v dvadsaťsedmičke členských štátov EÚ.
Záujem majú i Slováci
Inauguračným míľnikom stratégie EÚ Global Gateway sa stal investičný balík Afrika – Európa s cieľom mobilizovať investície vo výške približne 150 miliárd eur určených na posilnenie spolupráce s africkými partnermi. „Na základe predbežných výsledkov práve prebiehajúceho prieskumu, ktorý realizujeme, a tiež z dopytu exportérov, ktorý evidujeme, môžem prezradiť, že o tento región majú jednoznačne záujem aj Slováci. Nenasýtené trhy Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky sa čoraz viac dostávajú do hľadáčika slovenských exportérov. Prirodzene, Eximbanka je pripravená podporiť ich životaschopné aktivity,“ vysvetľuje v rozhovore pre HN Rastislav Podhorec, generálny riaditeľ Eximbanky. Tá je podľa neho pripravená poskytnúť slovenským podnikateľom možnosti financovania na podporu ich zapojenia do takzvaných flaghships – vlajkových projektov, a to prostredníctvom svojho produktového portfólia.
Okrem afrického regiónu sa podľa Podhorca začala realizovať stratégia EÚ Global Gateway v Ázii a Tichomorí, ako aj v Latinskej Amerike a Karibiku. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila, že Európska únia a jej členské štáty tam investujú vyše 45 miliárd eur.
Záujem o podporu rozvojových krajín v susedstve EÚ, ale aj vo vzdialenejších regiónoch potvrdil na konferencii i hostiteľ podujatia – minister zahraničných vecí Juraj Blanár. „Sme už 20 rokov členmi Európskej únie. Slovensko je úspešným príbehom a súčasťou európskej rodiny, čím sme sa automaticky pripojili do európskych politík oficiálnej rozvojovej spolupráce. Prostredníctvom rôznych finančných mechanizmov sme doteraz prispeli do bilaterálnych a multilaterálnych projektov takmer dvomi miliardami eur.“
Zostáva vám 55% na dočítanie.