Stala sa najvýraznejším symbolom arabskej jari – revolučnej vlny, ktorá sa severnou Afrikou a Blízkym východom prehnala na prelome prvej a druhej dekády tretieho milénia. Hoci sa Egypťania, Tunisania či Líbyjčania vyrovnali so svojimi diktátormi v priebehu niekoľkých mesiacov, maximálne dvoch rokov, v Sýrii sa občianska vojna neskončila prakticky dodnes. A je otázne, či ju ukončí víkendový pád brutálneho tyrana Bašára Asada, ktorý krajinu terorizoval 24 rokov a vyhnal z nej milióny ľudí.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, ako Asadovi pomáhal udržiavať krutovládu ruský prezident Vladimir Putin spolu s Iránom a Libanonom, prečo povstalci vytiahli na Damask práve teraz aj aký vývoj sa dá v Sýrii očakávať v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch.
1. Ako Rusko pomáhalo Asadovi udržiavať moc?
Bašár Asad, ktorý cez víkend narýchlo utiekol zo Sýrie a podľa dostupných informácií našiel útočisko v Rusku, vládol blízkovýchodnej krajine tvrdou rukou od roku 2000 – od smrti svojho otca Háfiza Asada. Klan Asadovcov ovládal Sýriu takmer 54 rokov. S oboma sa spája povesť mimoriadnej brutality – Háfizovi Asadovi sa okrem iného pripisuje zodpovednosť za krvavé potlačenie nepokojov v meste Hamá v roku 1982. Jeho vládne vojská vtedy zmasakrovali podľa odhadov až 25-tisíc ľudí – nielen členov opozičného Moslimského bratstva, ktoré povstalo proti režimu, ale aj bežných civilistov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.