Krzysztof Bolesta je štátnym tajomníkom ministerstva klímy a životného prostredia vo vláde poľského premiéra Donalda Tuska. FOTO: Veľvyslanectvo Poľska na Slovensku
StoryEditor

Európa vždy bývala globálnym lídrom. Dnes zakladáme našu zelenú tranzíciu na technológiách z Číny (ROZHOVOR)

27.02.2025, 11:00
  • Štátny tajomník ministerstva klímy a životného prostredia vo Varšave Krzysztof Bolesta vysvetľuje v rozhovore pre HN aj to:
  • Ako sa zmenil prístup Poľska k EÚ po odchode konzervatívnej vlády vedenej PiS a nástupe Donalda Tuska k moci.
  • Na čo sa Poliaci spoliehajú pri prechode na zelené energie.
  • Kde vidia možnosti spolupráce so Slovenskom v energetickej oblasti a ochrane životného prostredia.
  • Viac ekonomického a politického spravodajstva nájdete na HNonline.sk.

V Poľsku už vyše roka vládne proeurópsky kabinet premiéra Donalda Tuska. Ako sa zmenila environmentálna politika Varšavy v porovnaní s predchádzajúcou vládou vedenou konzervatívnou stranou Právo a Spravodlivosť (PiS)?

Azda najdôležitejším faktorom zmeny je to, čo ste sám spomenuli. Teda že sme proeurópska vláda, ktorá vrátila Poľsko do centra európskeho diania. Rozdiel spočíva takisto v tom, že my veľmi dobre vieme, ako rokovať s našimi európskymi partnermi. A uvedomujeme si všetky problémy, ktoré vyplývajú z klimatickej politiky. Poznáme procedúry, ako s nimi zaobchádzať a riešiť ich.

Je teda prechod na zelenú energetiku významnou súčasťou politiky Tuskovej vlády?

Samozrejme, pretože energetická tranzícia je v jednoznačnom záujme Poľska. Je tu však množstvo výziev, o ktorých musíme diskutovať a hľadať riešenia, ako je napríklad Európsky systém pre obchodovanie s emisiami EU ETS 1 či ETS 2 a veľa ďalších otázok.

Je pre vás výhodou, že Donald Tusk pôsobil päť rokov ako šéf Európskej rady? Za ten čas si nepochybne vytvoril medzi európskymi lídrami množstvo kontaktov. Je aj vďaka tomu spolupráca jeho súčasnej vlády s Európskou úniou v oblasti klímy lepšia než predtým, i vzhľadom na fakt, že kabinety PiS mali často problémy s Bruselom?

Áno, je to oveľa lepšie než predtým, keďže prechádzajúca vláda sa nachádzala na samotnom okraji európskej diskusie. Teraz sú všetky strany poľskej vládnej koalície začlenené do európskej rodiny, keďže sú súčasťou politických skupín, ktoré v Európskom parlamente tvoria väčšinu. Jednak je to Ľavica, ktorá patrí do Progresívnej aliancie socialistov a demokratov, Občianska platforma je zakotvená v Európskej ľudovej strane (EPP) a zoskupenie Polska 2050 je súčasťou frakcie Renew Europe. A práve tieto tri strany majú svojich zástupcov v poľskej vláde, takže je to v podstate rovnaká koalícia ako v Bruseli. Aj z tohto dôvodu je pre nás v skutočnosti oveľa jednoduchšie reprezentovať v Európe naše priority a záujmy.

image

Problémy Nemecka doľahnú oveľa viac na Čechov než na nás. Americké clá stlmí slabšie euro, tvrdí odborník

V opačnom prípade by sa to nedalo?

Je v podstate nemožné čokoľvek presadiť, ak ste v Bruseli v opozícii, pretože nemáte silný hlas a prakticky nič nedosiahnete. A naopak – ak ste súčasťou bruselskej koalície, tak máte silné slovo, lebo ste jednoducho súčasťou riešenia. Platí to aj o poľskom premiérovi Tuskovi a jeho europoslancoch, ktorí sú členmi EPP rovnako ako predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Preto je pre nich podstatne ľahšie presadzovať svoju agendu. A to i v oblasti environmentálnych politík.

Premiér Donald Tusk predstavil počas januárového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu priority poľského predsedníctva v Rade EÚ. Vo svojom prejave povedal, že v európskej zelenej dohode Green Deal musí dôjsť k zmenám. Hovoria to aj ďalší poprední politici EPP. Ako sa na túto problematiku pozeráte vy?

V prvom rade treba zmeniť náš postoj k energetickej tranzícii. V prechádzajúcom legislatívnom období sme v Európe robili tranzičnú politiku takmer výlučne tým, že sme si nastavovali ambiciózne ciele. Európska komisia nám pritom nehovorila, ako ich máme dosiahnuť. A súčasný parlament si teraz začal konečne uvedomovať, že niektoré z týchto cieľov výrazne podkopávajú konkurencieschopnosť európskeho priemyslu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-02-13 10:30:19 - Feat.: 0 - Title: Problémy Nemecka doľahnú oveľa viac na Čechov než na nás. Americké clá stlmí slabšie euro, tvrdí odborník 02 - Modified: 2025-02-05 09:46:10 - Feat.: 0 - Title: Šéf turizmu emirátu Rás al-Chajmá pre HN: Do dvoch rokov chceme získať priame letecké spojenie s Bratislavou 03 - Modified: 2024-11-21 07:52:47 - Feat.: 0 - Title: Šéf TMR Igor Rattaj pre HN: Naše horské strediská inšpirujú aj Rakúšanov. Postupne sa učia online predaju 04 - Modified: 2024-11-12 22:07:54 - Feat.: 0 - Title: Lídri sektora HORECA: Musíme na Slovensko prilákať viac zahraničných turistov. Napríklad z Číny či Škandinávie
01 - Modified: 2025-03-28 10:24:54 - Feat.: - Title: Slovenskí farmári menia pestovateľské postupy, aby prežili klimatickú zmenu 02 - Modified: 2025-03-27 21:30:20 - Feat.: - Title: Európska únia uvalila na Bielorusko ďalšie sankcie pre podkopávanie demokracie 03 - Modified: 2025-03-27 18:00:00 - Feat.: - Title: Nezáujem alebo len hanblivosť? Vieme ako rozlúštiť všetkých pánov, bez výnimky 04 - Modified: 2025-03-27 17:50:05 - Feat.: - Title: Vláda bude namiesto zbrojenia žiadať Úniu o pomoc pre výrobu automobilov, reaguje Fico na Trumpove clá 05 - Modified: 2025-03-27 16:15:32 - Feat.: - Title: Poľsko posiela do Litvy pomoc, bude pátrať po nezvestných amerických vojakoch
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
28. marec 2025 17:12