StoryEditor

Slovenský hrdina holokaustu, o ktorého Izrael nestál. Do konca života viedol bolestivý spor

18.09.2017, 09:10
Rudolf Vrba utiekol z Osvienčimu, aby odhalil jeho zverstvá.

So spoluväzňom Alfrédom Wetzlerom zachránil pred smrťou dvestotisíc ľudí. Židovský štát ho napriek tomu desaťročia ignoroval. A on s jeho historikmi až do konca života viedol bolestivý spor. Profesor neurológie a muž, ktorý odmietol svoj život postaviť iba na holokauste. Rudolf Vrba.

Povetrie koncentračného tábora v Osvienčime prevŕta zvuk sirén. Je 7. apríl 1944, pol deviatej večer. Pár hodín nato dostáva veliteľ správu, že ušli dvaja Židia v ochrannej väzbe. Esesáci sú už hodnú chvíľu v najvyššej pohotovosti. Vonkajšie hranice tábora zviera hustá strážna reťaz a každý meter areálu prečesáva tisícdvesto mužov. Robia to dôkladne, systémom zužujúceho sa kruhu so psami uprostred.

Utečenci sa v tej chvíli polomŕtvi od vypätia krčia v tesnom, spoluväzňami vopred pripravenom priestore, pod haldou dielcov určených na budovanie nových väzenských barakov. V areáli tábora. Telo im zviera mučivá bolesť z netypickej polohy, sú však pripravení prečkať tu tri dni a tri noci. Až vtedy sa totiž pátranie po utečencoch v Osvienčime zastavuje.

Starší z nich má dvadsaťšesť a ten druhý len necelých dvadsať rokov. Walter Rosenberg, ten mladší, nahmatá nabrúsené ostrie svojho noža a zaprisahá sa, že keď ho nájdu, nedostanú ho zo skrýše živého. „Čoskoro budeme voľní. Voľní alebo mŕtvi,“ hovorí si v duchu. Aspoň tak svoje myšlienkové pochody o dvadsať rokov neskôr opíše v knihe Utiekol som z Osvienčimu.

Impulzívny mladík

„Výbušný, dynamický, so sklonom k dobrodružstvu a k impulzívnemu riešeniu zložitých problémov.“ Takto Rudolfa Vrbu, ktorý sa až do svojej účasti v protifašistickom odboji identifikoval s rodným menom Walter Rosenberg, opisuje historik Ivan Kamenec. A dodáva, že bol presným opakom pokojného, rozvážneho a skromného spoluutečenca Alfreda Wetzlera. Práve pre svoju protikladnosť ich ostatní väzni vyslali na nebezpečnú misiu ako ideálny pár na prekonávanie hraničných situácií.

​Pravdou však je, že Vrbu tie isté vlastnosti, vlastnosti bojovníka – ako ho opisuje Tomáš Pě...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-12-05 11:05:00 - Feat.: - Title: Mariu Susedkovú pripravili komunisti o najkrajšie roky života, z väzenia sa vrátila s podlomeným zdravím 02 - Modified: 2022-12-03 09:05:00 - Feat.: - Title: Slávny chirurg Christiaan Barnard: Revolučnou operáciou sa zapísal do dejín, čelil však pre ňu aj kritike 03 - Modified: 2022-12-02 12:07:45 - Feat.: - Title: Priznávam, že som organizoval protištátne centrum. Slánskému sa stal osudným systém, ktorý uviedol do života 04 - Modified: 2022-11-29 13:47:41 - Feat.: - Title: Extrémna limitka z dielne BMW M, ktorá vás „vráti v čase“. Ide o exkluzívny vrchol značky 05 - Modified: 2022-11-30 14:00:00 - Feat.: - Title: Slovák vytvoril najväčšie dielo z plexiskla na svete. Bolo pre film Stanleyho Kubricka, nakoniec ho daroval Alžbete II.
menuLevel = 2, menuRoute = history/2-svetova-vojna, menuAlias = 2-svetova-vojna, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
06. december 2022 02:20