Samozrejme, prvej úspešnej transplantácii z človeka na človeka predchádzalo množstvo pokusov na celom svete, dlhé roky sa robili transplantácie na psoch či opiciach.
Že sa to ako prvému podarilo práve Barnardovi, bolo výsledkom aj akejsi nevypísanej súťaže o prestíž v časoch studenej vojny, jednoducho, kto bude prvý. Boj medzi Východom a Západom sa viedol doslova od vesmíru až po operačné stoly.
Všetci ho poznajú
Christiaan Neethling Barnard (1922 – 2001) sa narodil v Juhoafrickej republike v afrikánskej rodine, mal troch bratov a počas štúdia medicíny býval u jedného z nich. Ako rezident, teda začínajúci lekár, pracoval v nemocnici Groote Schuur v Kapskom Meste, kam sa aj vrátil po doktorandskom štúdiu, ktoré absolvoval v USA na Univerzite v Minnesote (1956 – 1958).
Ambiciózneho a šikovného Barnarda vymenovali za vedúceho oddelenia experimentálnej chirurgie, v Južnej Afrike zaviedol otvorenú srdcovú chirurgiu. A experimentoval s transplantáciami, najmä na psoch, podobne ako jeho kolegovia v Rusku či v USA.
Úspech sa napokon dostavil koncom roka 1967 a Barnardovi sa zmenil život. Celosvetová sláva mu priniesla nielen odborné uznanie a určite aj závisť, ale aj súkromné problémy. S prvou manželkou Alettou boli spolu od roku 1948, dva roky po úspešnej transplantácii sa v roku 1969 rozviedli, aby si svetoznámy chirurg mohol zobrať Barbaru Zoellner.
On mal 48 rokov, Barbara sladkých 19, médiá šaleli. Vydržalo im to osem rokov, v roku 1982 nasledoval rozvod. Tretia manželka Karin bola juhoafrická modelka, do manželstva so svetoznámym chirurgom vstúpila ako 22-ročná v roku 1988, rok pred jeho smrťou v roku 2001 sa rozviedli. Barnard mal z troch manželstiev šesť detí.
Ako to bolo
Transplantácia sa uskutočnila 3. decembra 1967 v skorých ranných hodinách. Louis Washkansky, 54-ročný obchodník s potravinami, bol pacientom v nemocnici Groote Schuur, trpel cukrovkou a mal nevyliečiteľné ochorenie srdca. Pred operáciou povedal Barnard Washkanskému a jeho manželke Ann, že transplantácia má 80-percentnú šancu na úspech.
Neskôr o tom napísal: „Pre umierajúceho nie je ťažké rozhodnúť sa, pretože vie, že je na konci. Ak vás lev prenasleduje na breh rieky plnej krokodílov, skočíte do vody v presvedčení, že máte šancu preplávať na druhú stranu.“
Darcovské srdce pochádzalo od Denise Darvallovej, mladej ženy, ktorej po nehode 2. decembra 1967 (pri prechádzaní cez ulicu ju zrazilo auto) odumrel mozog. Vyšetrenia v nemocnici Groote Schuur ukázali, že utrpela dve vážne zlomeniny lebky, nebola u nej zistená elektrická aktivita mozgu a nejavila známky bolesti, keď jej do ucha naliali ľadovú vodu. Požiadali teda jej otca o povolenie na použitie Denisinho srdca pri pokuse o transplantáciu.
V tridsaťčlennom tíme, ktorý sa na transplantácii podieľal, pomáhal Christiaanovi Bardardovi aj jeho brat Marius Barnard, operácia trvala približne päť hodín.
Popoludní, deň pred prvou transplantáciou, driemal Barnard doma pri počúvaní hudby. Keď sa prebudil, rozhodol sa upraviť techniku amerických chirurgov Shumwaya a Lowera (Norman Shumway bol priekopníkom srdcovej chirurgie na Standfordskej univerzite, len o vlások mu ušlo prvenstvo, ktoré si napokon pripísal Barnard, pozn. red.). Namiesto priameho rezu cez zadnú časť komôr srdca darcu by vyrezal dva malé otvory pre duté žily a pľúcne žily, aby sa vyhol poškodeniu septa...
Čas bežal. Čakalo sa na zastavenie srdca darkyne Denis Darwallovej. Na naliehanie brata Mariusa Barnarda jej Christiaan vpichol do srdca draslík, aby srdce paralyzoval, takže človek bol podľa platných štandardov technicky mŕtvy.
O dvadsať rokov neskôr Marius Barnard povedal: „Chris tam chvíľu stál, sledoval, potom ustúpil a povedal: ‚Funguje to.‘“
Iné spomienky
V tíme, ktorý sa na prvej transplantácii srdca zúčastnil, bol aj vynikajúci endokrinológ, len o rok mladší Barnardov kolega doktor Raymond Hoffenberg. Na nie práve jednoduché okolnosti prelomovej operácie si po dlhom čase, v roku 2001, keď jeho slávny kolega Barnard zomrel, pomerne obšírne zaspomínal.
Doktor Hoffenberg sa musel v roku 1968, teda rok po legendárnej transplantácii, z Juhoafrickej republiky nedobrovoľne odsťaho...
Zostáva vám 85% na dočítanie.