Keď vidíme neústupnosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, nemal sa v roku 1938 Edvard Beneš zachovať podobne?
Porovnávať niekoho tak časovo vzdialeného je vždy zavádzajúce. Situácie to boli podobne vypäté, to je fakt, ale Edvard Beneš odchádzal z krajiny s tým, že podľa svojho názoru urobil, čo bolo vtedy možné. Bral to tak, že jeho ďalší boj sa bude odohrávať v emigrácii, čo mu bolo blízke, pretože bol jednak diplomat a jednak už to zažil za prvej svetovej vojny.
Nebolo mu jasné, že sa Hitler nezastaví len pri Sudetoch?
Bolo, Hitler postupoval podľa kapitol vo svojej knihe Mein Kampf, kde prakticky presne opísal, čo sa stane alebo o čo sa aspoň bude snažiť. Teda, že obsadia Česko, ďalšie v poradí bude Poľsko a všeobecne životný priestor na Východe. Iné bolo aj to, že Beneš nebol na rozdiel od Zelenského emotívny vodca. Nebol charizmatický a strhávanie davov nebola jeho silná stránka.
Ale ľudia doňho na jeseň 1938 vkladali nádeje a mysleli si, že zavelí na odpor.
To je pravda. On si však bol vedomý aj hendikepu československej armády. Začalo sa neskoro zbrojiť a navyše musel vedieť, že Británia nad nami zlomila palicu už začiatkom 20. rokov. Francúzsko ukázalo limity záruk hraníc svojich východných spojencov v roku 1925 v rámci Locarnskej konferencie. A v roku 1938 to rozhodne nevyzeralo na to, že by nám Francúzsko vyrazilo na pomoc priamo cez Nemecko.
Dobre, ale Ukrajine takto priamo tiež nikto nepomáha, a napriek tomu...
To áno, ale Zelenskyj si bol, naopak, vedomý toho, že ukrajinská armáda na tom bola oproti roku 2014 oveľa lepšie. Navyše Ukrajina sa dá brániť o poznanie lepšie už vďaka svojej veľkosti. A Beneš tiež veľmi dobre vedel, že výstavba československého opevnenia sa robí hlavne na upokojenie domácej verejnosti a ekonomiky, nie preto, že by to malo nejaký väčší vojenský význam.
Bol Beneš druhý Masaryk?
Myšlienkovo spolu veľmi ladili a mali veľmi kladný vzťah k sociológii. Na strhávanie davu však potrebujete aj nejakú telesnú konštrukciu, ktorú Tomáš Garrigue Masaryk nepochybne mal, ale Beneš ani trochu. Bol malého vzrastu, mal vysoký hlas a podobne. Jeho socha pri Černínskom paláci je v životnej veľkosti, ale ľudia sa často pýtajú, prečo je zmenšená. Nedostatok charizmy doháňal usilovnosťou, snaživosťou, pracovitosťou.
Zostáva vám 89% na dočítanie.