Matka Evy Umlauf. Agnes Eislerová prišla počas holokaustu o celú rodinu. Silu jej dodávali najmä dcéry.archív vydavateľstva Hoffman und Campe, archív Evy Umlauf (© Privat)
StoryEditor

Ak chcete prežiť, vzdajte sa detí, volali na jej mamu po príchode do Osvienčimu

24.12.2017, 09:10
Keď ju viezli s mamou do Osvienčimu, nemala ani dva roky. A byť dieťaťom v takom časopriestore znamenalo jediné: smrť. Eva Umlauf prežila.

Prvé kroky sa učila za ostnatými drôtmi. Na svet prišla v nováckom pracovnom tábore a dodnes nosí na predlaktí vytetované číslo z Osvienčimu: ako najmladší človek na svete. Muselo však uplynúť dlhých šesťdesiat rokov, kým sa rozhodla svoj príbeh rozpovedať svetu. Eva Umlauf.

„Raz nám mama porozprávala o mojom narodení v pracovnom tábore Nováky. ,19. december 1942 bol mimoriadne studený deň. V tábore sa nachádzali aj duly. Jedna z nich asistovala pri tvojom príchode na svet, ktorý sa odohral v malej komore, kde sme ja a tvoj otec vtedy žili. Dula priniesla horúcu vodu, lenže miestnosť nebola vykurovaná. Bolo tam tak chladno, že hladina vody okamžite zamrzla.‘ ,Bol to ťažký pôrod?‘ vyzvedala som. Mama vzdychla. ,Vieš, Evička, bola som veľmi mladá a nič som nevedela. Nemala som ani potuchy, aký neskutočne bolestivý je pôrod.‘ Pri jednej kontrakcii kričala: ,Imriško, čo si mi to urobil?‘“

Na tábory, ktoré boli jej prvým „domovom“, nemá Eva Umlauf vedomé spomienky. Napriek tomu je kniha s názvom Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči sugestívnym čítaním. Zatiaľ vyšla len v Nemecku, kde Eva od vydaja žije, no vďaka iniciatíve Michala Hvoreckého pár úryvkov poznajú aj Slováci.

Na jej napísanie sa odhodlávala roky. Keď krátko po šesťdesiatke prekonala infarkt, v mysli sa jej prudko rozsvietilo: teraz alebo nikdy. A tak sa vydala proti prúdu svojho života, až k jeho úplnému počiatku. V ústrety mŕtvym príbuzným. 

Znamenie odporu

Keď sa Eva narodila, mala Agnes Eislerová devätnásť rokov. Najmladšie dieťa bohatej židovskej rodiny len pár mesiacov pred pôrodom stratilo všetko, čo dovtedy tvorilo jeho život: rodičov a súrodencov, priateľov, susedov a známych, aj rodičovský dom v Bratislave. Vojnový slovenský štát na čele s prezidentom Jozefom Tisom vyšiel zvráteným požiadavkám nacistov v ústrety mimoriadne vrelo a veľkoryso. Tri štvrtiny slovenských Židov za to zaplatili najvyššiu cenu... a medzi nimi aj všetci Agnesini blízki.

...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-12-20 09:10:00 - Feat.: - Title: Keď sa nad Prahou týčilo monštrum. Stalinov pomník sa stal traumou pre jeho autora a nakoniec aj pre režim 02 - Modified: 2024-12-18 10:05:00 - Feat.: - Title: Vladimíra Boudníka a jeho výtvarný štýl oficiálne kruhy ignorovali. Keď prišlo šťastie, siahol si na život 03 - Modified: 2024-12-18 10:26:37 - Feat.: - Title: Veľký opičí útek: Makakovia terorizovali New York, zastavili aj vlak. Aby ich pochytali, miestni ich opíjali alkoholom 04 - Modified: 2024-12-16 09:25:00 - Feat.: - Title: A Pieseň práce poznáš, súdruh? Ako sa v ére komunizmu u nás kontrolovala populárna hudba 05 - Modified: 2024-12-16 09:00:00 - Feat.: - Title: Príbeh bratislavského metra: Ako by vyzeralo, kde by boli stanice a prečo ho už dnes nikto stavať nechce?
menuLevel = 2, menuRoute = history/profily, menuAlias = profily, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
22. december 2024 01:26