StoryEditor

Koniec obávaného gangstra: Al Capone dožíval ako troska, neškodný a paralyzovaný chorobami

25.01.2022, 13:05
Muž, ktorého meno sa stalo v období prohibície v Spojených štátoch amerických symbolom organizovaného zločinu zomrel pred 75 rokmi.

Keď noviny New York Times okomentovali jeho úmrtie slovami „skončil sa zlý sen“, bola to skôr reminiscencia čias minulých než konštatovanie aktuálnej situácie. Najznámejší gangster Ameriky Al Capone, ktorý zomrel 25. januára 1947, bol totiž v tom čase už len slabým tieňom obávaného zločinca, ktorého kedysi mnohí považovali za skutočného vládcu Chicaga a ktorého úrady označili ako verejného nepriateľa číslo jeden.

Na výslní moci a slávy pritom nebol dlho. V roku 1925 nahradil Johnnyho Torria, po boku ktorého ako gangster vyrastal, na čele zločineckej organizácie, ovládajúcej v Chicagu prostitúciu a hazardné hry. No najmä, keďže v USA v tom čase platila prohibícia, nelegálny obchod s alkoholom, z ktorého mu plynuli najväčšie zisky.

S konkurenčnými klanmi, ktoré si chceli tiež v tejto brandži ukrojiť z koláča, prípadne sa inak pokúsili eliminovať jeho rastúcu moc, nepoznal zľutovanie. Vraždy, prestrelky za bieleho dňa a na verejnosti tak boli prakticky na dennom poriadku.

Alphonse Capone (tak znelo oficiálne jeho meno) bol však navonok čistý ako ľalia. Hoci bolo verejným tajomstvom, že za vlnou násilia stojí práve on (napríklad aj za „valentínskym“ masakrom, keď boli vo februári 1929 vyvraždení členovia gangu Bugsa Morana), dokázať mu to nik nemohol.

Ak aj skončil v policajnej cele, vždy len na krátky čas. Nepriestrelné alibi, ktoré vždy mal, no najmä korupcia (podplácal policajtov, úradníkov i politikov) a zastrašovanie z neho urobili nedotknuteľného muža.

A istý čas aj...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 15:37