StoryEditor

Hýbateľa slovenskej kultúry roky ničila ťažká choroba, nepokoj prekonával pracovným vypätím

14.02.2020, 09:10
Ján Jesom, Eška, Ujo Štefan. Hravé literárne pseudonymy Štefan Krčméryho kontrastujú so strnulou predstavou kultúrneho dejateľa, akú si mnohí z nás podvedome spájajú s jeho menom. Pritom to bolo naopak – svojou akčnosťou a multinadaním obohacoval medzivojnové Slovensko hneď na niekoľkých frontoch. Zato ten osobný sa mu začal rúcať príliš skoro.

Hella moja, ktorá si v Príbovciach, raduj sa srdce tvé, príď svadba tvoja, buď dobrá vôľa tvoja, ako v Príbovciach, tak i v Martine. Bozk náš každodenný daj nám dnes a odpusť mi moje viny, ako i ja tvoje nikdy neodpustím a uveď ma do pokušenia, ale nie do zlého, lebo tvoj som a ty si moja, zlá Hella, až na veky vekov amen.

Rozmarný Otčenáš, ktorý Štefan Krčméry venoval svojej vyvolenej, príznačne odráža sklony muža z farárskej rodiny, ktorý svojím teologickým štúdiom a krátkym kaplánskym pôsobením nadviazal na domácu tradíciu, no viac ho to ťahalo do sveta literatúry, umenia a kultúry. Vložil sa doň natoľko, až z toho ochorel.

Európan vďaka Parížu

Štefan Krčméry sa narodil na druhý sviatok vianočný, na Štefana, v roku 1892 v Mošoviach ako jediný a najstarší syn do intelektuálnej a národne uvedomelej rodiny. Jeho najznámejším predkom bol starý otec August Horislav Krčméry: hudobný skladateľ, publicista, ale aj člen štúrovskej družiny a spoluzakladateľ Matice slovenskej. Do manželstva evanjelického farára Miloslava a jeho manželky Oľgy neskôr pribudli ešte štyri dcéry.

​Vyštudoval evanjelickú teológiu v Bratislave, no so svojou kňazskou dráhou sa rozlúčil už ako 26-ročný a stal sa redaktorom Národných novín. Boli to pohnuté časy: končila sa druhá svetová vojna a na troskách Rakúsko-Uhroska sa rodilo Československo. Krčméry sa stal jedným zo signatárov Martinskej deklarácie, ktorou Slováci oficiálne zrušili zväzok s Uhorskom a vyjadrili požiadavku vytvorenia spoločného štátu.

Z radosti nad touto udalosťou napísal aj zbierku vlasteneckých básní Keď sa sloboda rodila. No ešte z jedného dôvodu bol rok 1918 pre mladého Štefana dôležitý: práve počas neho sa na konci fašiangov zoznámil so 16-ročnou Helkou Karlovskou. Rok a pol nato už písal Ján Smrek pri príležitosti ich sobáša do Národných novín svadobnú báseň.

Prvé dieťa, syna Ivana, manželia splodili v Paríži,v ktorom mohol Štefan Krčméry vďaka štipendiu ministerstva školstva stráviť ročný študijný pobyt. Francúzska metropola ho poznačila na celý život. Naučil sa tu jazyky, získal kontakty, rozhľad a renomé európsky zorientovaného literárneho vedca. Diela našich spisov...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-11-21 14:43:16 - Feat.: - Title: Antonín Novotný vykonával prezidentskú funkciu na vedľajší úväzok, pre svoju nevzdelanosť bol terčom vtipov 02 - Modified: 2024-11-20 11:00:00 - Feat.: - Title: Vládol len 20 minút. Príbeh francúzskeho kráľa, ktorý to dĺžkou panovania dotiahol až do Guinnessovej knihy rekordov 03 - Modified: 2024-11-19 10:30:00 - Feat.: - Title: Vojna dala ženám voľnosť od manželského útlaku. Keď sa muži vrátili, nechceli si ju dať vziať, a tak ich trávili arzénom 04 - Modified: 2024-11-19 09:10:00 - Feat.: - Title: Výročie Pána prsteňov: Legendárnu ságu písal Tolkien s odporom, stvoril ju, aby mu vydali jeho srdcovku 05 - Modified: 2024-11-17 08:35:00 - Feat.: - Title: Československo patrilo k posledným komunistickým skanzenom, režim sa však napokon zosypal ako domček z karát
menuLevel = 2, menuRoute = history/profily, menuAlias = profily, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
23. november 2024 06:15