Ľudovít Winter (1870 – 1968) mal len 20 rokov, keď sa ocitol na čele otcovej firmy. Hovoria o ňom ako o vizionárovi, čím ho prirovnávajú napríklad aj k Stevovi Jobsovi. So svojím maďarsko-židovským pôvodom sa nenarodil v najlepších časoch, napriek tomu sa vždy pozviechal a snažil sa zo seba i svojho okolia dostať len to najlepšie.
Vo veľkej miere ho ovplyvnili jeho rodičia, na ktorých s láskou a úctou spomínal. Podnikateľského ducha zdedil pravdepodobne po otcovi Alexandrovi, ktorého k piešťanským kúpeľom priviedla náhoda.
„Pochádzali zo Šiah a on už tam zasahoval do verejného života. Raz, keď išiel vlakom, stretol hospodára Erdődyovcov (vlastníkov kúpeľov) a ten mu povedal, že hľadajú niekoho, kto by sa o kúpele staral,“ opisuje Tomáš Bušo, predseda OZ Winter.
Alexander následne inicioval stretnutie s Erdődyovcami, predostrel im svoju ideu povzniesť kúpele a vtedy sa vlastne všetko začalo.
Ako vyzeralo mesto pred príchodom rodu, ktorý ho navždy zmenil? „Piešťany ako také patrili pod hlohovecké panstvo, boli agrárnou dedinou,“ vysvetľuje Tomáš Bušo.
Pôvodné staré centrum sa nachádzalo asi dva kilometre od toho dnešného, v miestach, kde je Morový stĺp a Kostol sv. Štefana. Miestni sa zameriavali na poľnohospodárstvo. Za skvelú úrodu vďačili i rieke Váh, ktorá život Piešťancov vždy ovplyvňovala, a názov mesta je odvodený od piesku, čo súvisí s tým, že leží na riečnych naplaveninách piesku a štrku.
Prvá písomná zmienka o Piešťanoch (vtedy ako o Pescanoch) bola v Zoborskej listine v roku 1113. Samotné kúpele majú takmer 200 rokov, návštevníkov lákali termálna minerálna voda a sírne bahno. „No ako mesto sú Piešťany veľmi mladé, až v roku 1945 získali tento štatút a v roku 1956 získali štatút kúpeľného mesta,“ dozvedáme sa ďalej.
Mlad...
Zostáva vám 85% na dočítanie.