StoryEditor

Básnik a politik Laco Novomeský: Po vpáde tankov sa rozplakal. A pridal sa k normalizácii

04.09.2020, 11:35
Spomedzi slovenských básnikov označujú len jeho (a možno ešte Válka) prívlastkom „svetový“. O čo väčší obdiv však vyvoláva jeho poézia, o to väčšie rozpaky vzbudzuje jeho politická činnosť. Hoci zo svojej pozície pomáhal, komu mohol, straníckej legitimácie sa nevzdal ani po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy. Bola to naivita alebo zbabelosť?

„Sedel na galérii pri veľkom kaviarenskom okne, zaborený v boxe ako v snehovom záveji, zavčasu popoludní predbežne sám. Zo stovky detiev v škatuli pohodenej na mramore chýbala polovica; ustavične do nej totiž siahal, zapaľujúc si cigarety jednu od druhej.“

Štefan Žáry vo svojej knihe Bratislavská bohéma opísal Laca Novomeského a jeho biotop presne. Nikde sa necítil tak prirodzene ako vo veľkomeste – a v jeho kaviarňach. Alkoholu neholdoval, zato dymom bol zahalený nonstop. Nepochádzal len z cigariet, ale aj z káv: počet vypitých šálok sa uňho neraz blížil k dvadsiatke. Novomeského nepokojná hlava neustále potrebovala palivo na premýšľanie.

A potom to prichádzalo: „Bol taký zvláštny chlapec bledolíci, / divné mal oči, podivné mal sny. // Had sa mu zjavil v klzkej koľajnici / a umrel uhryznutý diaľkami.“

Jeho básnický (a tiež novinársky) talent by vrchovato stačil na naplnený život a vysoko nadpriemerné obohatenie našej kultúry. Ale Novomeského ideály siahali ďalej: „Slovenský literát raz bude nútený preložiť to, za čo sa vyslovil v kultúrnych oblastiach, do politickej reči.“ On sa, v duchu vlastných slov, do tohto prekladu vložil naplno. Intenzita ponoru však ešte nezaručuje úspech.

Mestský Novomeský

Ladislav Novomeský pochádzal z rodiny krajčíra. Jeho rodičia sa presťahovali zo Senice do Budapešti, v ktorej sa 27. decembra 1904 aj narodil. Keď má pätnásť, vrátia sa na Slovensko. Zmaturuje na učiteľskom ústave v Modre a začína pôsobiť ako učiteľ: popri tom sa externe zapíše na Filozofickú fakultu Univerzity Komenského.

V študentských kruhoch sa nadchne pre komunizmus a po tom, čo ako 21-ročný vstúpi do strany, zanechá štúdium aj učenie a odíde do Ostravy pracovať ako redaktor komunistických novín Pravda. Jeho nadriadeným nie je nik iný ako Klement Gottwald.

V roku 1927 sa oficiálne rodí Novomeský-básnik. Debutová zbierka Nedeľa predstavuje zrelé a originálne dielo plné metafor, ktoré v sebe, slovami literárneho kritika Milana Hamadu, zjednocujú „imagináciu, cit a analytický intelekt“.

Portrét Ladislava Novomeského zo študentských čias. Portrét Ladislava Novomeského zo študentských čias. Slovenská národná knižnica-Literárny archív

​Od počiatku sú mu blízke sociálne témy, do slovenskej poézie však predovšetkým novátorsky vnáša motív mesta vo všetkých jeho podobách. Idealizmus, ktorý ho vohnal do osídel komunizmu,

zostáva prítomný aj v jeho tvorbe, avšak v číro básnickej a kultivovanej podobe. A tej sa nespreneverí nikdy: ani v najdogmatickejších časoch režimu.

„Novomeský básni z pocitu hlbokého rozryvu medzi skutočnosťou a snom, z pocitu pokrivenosti a neplnosti, z toho, že nič nie je na svojom mieste v spoločenstve ľudí,“ opisuje jeho najhlbší poetický zdroj súdobý literárny kritik ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-10-02 08:34:08 - Feat.: - Title: Maliar „mytológie moderného sveta“: Kamila Lhotáka v detstve poznamenala choroba, neskôr zase osud manželky 02 - Modified: 2022-09-29 10:01:39 - Feat.: - Title: Miesto, kde nacisti začali s masovým vyvraždovaním Židov. V kyjevskom Babom Jare za noc zabili vyše 33-tisíc ľudí 03 - Modified: 2022-09-29 08:11:57 - Feat.: - Title: Ikona zmyselnosti aj špiónka počas druhej svetovej vojny. Josephine Bakerová svojou krásou opantala každého 04 - Modified: 2022-09-29 13:05:00 - Feat.: - Title: Rozpad Česko-Slovenska sprevádzali emócie, ultimátum i obavy z ozbrojeného konfliktu 05 - Modified: 2022-09-24 22:02:29 - Feat.: - Title: Presný opak toho, čo Putin chcel: Ukrajina sa zbavuje ruštiny (príbehy štyroch žien, ktoré s ňou skončili)
menuLevel = 2, menuRoute = history/profily, menuAlias = profily, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
04. október 2022 04:22