Imrich „Imi“ Lichtenfeld celý svoj život zasvätil zdokonaľovaniu svojho systému sebaobrany. Na začiatku to mali byť techniky pre obranné sily, políciu a tajné služby novovzniknutého štátu Izrael. Postupom rokov sa jeho idey šírili do celého sveta.
Dnes, aj 22 rokov po smrti zakladateľa, trénujú krav magu tisíce nadšencov v Spojených štátoch amerických aj v Európe.
Imi síce koncept vyvinul sám v Izreali, no jeho počiatky smerujú až do bratislavských ulíc zo začiatku 20. storočia.
Otec posadnutý športom
Imi sa narodil v roku 1910 v Budapešti do slovenskej židovskej rodiny. Jeho otec Samuel pochádzal z dedinky Mliečno a matka z Bátorových Kosíh.
Otec bol dobrodruh a už ako 13-ročný ušiel od rodiny a pridal sa k cirkusu. Tam ho okamžite fascinoval svet silákov a zápasníkov a prvýkrát sa stretol s bojovým športom zvaným džiu-džicu. V cirkuse vydržal dvadsať rokov a následne sa presťahoval do Bratislavy, kde sa aj oženil.
Začal tam nový život, založil ťažkoatletický klub Hercules a zamestnal sa v polícii, kde to dotiahol až na post hlavného detektíva. Pri svojej práci využíval aj skúsenosti, ktoré pochytil od cirkusových silákov a pre svojich kolegov vypracoval manuál na prácu v uliciach mesta.
„Už v roku 1907 založil v Bratislave školu džiu-džicu. Bol to dobrý policajt. Aby prežil, musel byť tvrdý,“ rozhovoril sa o otcovi v roku 1974 Imi pre americký časopis People.
Keďže Samuel bol doslova posadnutý športom a silou, viedol k tomu aj svojho malého syna. Imi bol šikovný, šport ho bavil a exceloval hádam vo všetkom, do čoho sa pustil. Vyhrával súťaže v gymnastike, zápasení, boxe, výborne plával aj tancoval. Doba jednoznačne priala jeho športovému rozletu, v devätnástich rokoch bol šampiónom v takmer všetkých druhoch športov.
Podobne sa darilo aj ďalších chlapcom z bratislavského podhradia, teda zo židovskej štvrte, ktorí trénovali v klube ŠK Makabea Bratislava.
„Židia sa chceli začleniť do celospoločenského života, nemali sa obmedzovať iba na svoju úzku komunitu. A práve šport bol výbornou voľbou. Politika v Československu bola veľmi tolerantná,“ vysvetlil historické súvislosti Michal Vaněk z Múzea židovskej kultúry.
Imi sa neskôr vydal aj na trénerskú dráhu a po vojne v delostreleckom pluku sa zamestnal ako učiteľ telocviku.
Antisemitizmus v uliciach
V 30. rokoch sa však situácia zmenila. V dovtedy pokojnej ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.