V rozprávkach sa človek jednak musí vedieť vrátiť do svojej mladosti, poznať súčasné deti a tiež si musí vedieť od nich požičať. A táto pôžička by vždy mala byť na dobrý úrok, hovoril Václav Čtvrtek. V súkromí však splatil oveľa viac.
„On sám bol na prvý pohľad skôr uzavretý, nezveroval sa so svojimi pocitmi a citmi,“ spomína autorov priateľ a bývalý kolega z redakcie Mateřídoušky Zdeněk Karel Slabý. „Priznával, že v rozprávkach sa mu usmieva celkom samo od seba, bez ohľadu na nie celkom veselú náturu.“
Napíš niečo o lefovi
Narodil sa ešte v rakúsko-uhorskej Prahe, ale najvýraznejšie sa mu do pamäti vryl babičkin a dedkov vidiek. Kvôli prvej svetovej vojne, do ktorej odišiel bojovať jeho otec, sa malý Vašek Cafourek presťahoval na niekoľko rokov do Jičína. A lúpežnícke príbehy, ktoré mu vo východočeskom mestečku rozprával matkin otec, staviteľ Václav Feyfar (mal štrnásť detí a starozákonnú bradu), sa stali zárodkom nového rozprávkového vesmíru.
„Neustále si pripomínam detské výpravy na polodrahokamy, vtedy tam na poliach v okolí Jičína ležali hŕby ametystov, chalcedónov, achátov,“ hovoril spisovateľ po rokoch.
A spomínal aj na to, ako jeho matka doma spievala ľudové piesne a zvládla aj operetné árie. Predovšetkým však deťom čítala rozprávkové príbehy zo zošitkových edícií.
„Tiež sa pamätám, že náš otec rozprával každý večer bratovi a mne dlhočiznú rozprávku, ktorá sa volala O obuvníkovi Kramflekovi... to oteckovo rozprávanie trvalo pol roka.“
Literárni historici stopujú Václava Cafourka až do školskej lavice na pražskej Letnej, kde mu v triede učiteľ požičal nedočítanú knižku. Naštartoval tak u chlapca čitateľskú vášeň, ktorá viedla aj k prvým literárnym pokusom na reálnom gymnáziu. Po Hymne ulejváků ze IV. A (ako tínedžerovi mu išiel rozhodne lepšie biliard než matematika) sa písaniu začal dôsledne venovať od druhej polovice 30. rokov.
Ako účtovník umiestnený do Chebu a zamestnanec ministerstva financií vydáva pod pseudonymom Huge Prattler (po anglicky Kecal) románovú paródiu Whitehorse a dieťa s pehou (1940). Mimochodom – pod rôznymi pseudonymami (Poledne, Nedele, Málek) potom vydáva aj niektoré ďalšie knižky.
Najvlastnejší literárny žáner si ho však vyhľadal až ako otca, po druhej svetovej vojne: „Až v roku 1946 mi syn povedal: ,Oci, napíš niečo o lefovi.‘ Tak vznikla knižka Lev utekl a odvtedy som sa začal sústavne zaoberať detskou literatúrou,“ spomí...
Zostáva vám 85% na dočítanie.