StoryEditor

Keď sa Štedrý večer volal dohviezdny. Ako na Slovensku vyzerali Vianoce v minulosti

23.12.2018, 09:10
Autor:
grigri
Kračun, Viľija, Dohviezdni večer, Posni večer, Svjati večur, ale tiež Hodi, Hody, Godi. Takto rôzne sme na Slovensku v minulosti nazývali Štedrý večer. A ešte rozmanitejšie sme ho trávili. Niekde pôstom, inde celodennými hodmi. Prinášame vám opis dávnych zvykov podľa etnologičky Zory Mintalovej Zubercovej.

Zima našich predkov bola preplnená zvykmi, obradmi a úkonmi. Vo vianočných sviatkoch sa spájali dávne oslavy zimného slnovratu s náboženskými sviatkami narodenia Ježiša Krista.

Všetko sa začalo na konci jesene a začiatku zimy, keď predlžovanie nocí a skracovanie dní odpradávna vyvolávalo nevysloviteľné obavy a strach zo zlých, škodlivých démonov, ktorí dokážu zvíťaziť nad blahodarným Slnkom. Veď ich sila bola natoľko veľká, že pohltila slnečné lúče, priniesla tmu a chlad. Aj keď sa toto strašidelné divadlo opakovalo každý rok, v ľuďoch narastala prirodzená obava, že zlo zvíťazí nad dobrom a Slnko už viac neuvidia v jeho plnej sile.

Za najvýznamnejší zo stridžích dní bol považovaný deň svätej Lucie, v niektorých oblastiach Slovenska nazývaný aj krížový deň. Pre ženy platil zákaz šiť, vyšívať, priasť, čiže robiť práce s niťami a plátnom. Možno i preto, že svätá Lucia, mučeníčka s krásnymi očami, bola patrónkou krajčírok. V našich ľudových vrstvách sa však tradovalo, že Lucia bola najväčšia zo všetkých bosoriek.

Na tento deň mali ožívať démonické a magické bytosti, pred ktorými sa ľudia chránili rôznymi spôsobmi. V období pred prvou svetovou vojnou obchádzali obecní pastieri, mládenci a muži v predvečer Lucie dediny i jednotlivé domy, silno trúbili na pastierskych trúbach, rohoch, pískali na píšťalách, zvonili na kravských zvoncoch, práskali korbáčmi. Veľký hluk a hurhaj, ktorý mal vyhnať strigy, zakončili na krížnych cestách, kde sa strigy stretávali. Od Lucie do Vianoc – každá noc má svoju moc.

Upratovanie

V tradičnom vidieckom prostredí sa začalo veľké upratovanie zvyčajne týždeň pred sviatkami, inde pre domácu zakáľačku museli stačiť dva či tri dni. Gazdiné s dcérami umyli alebo vyrajbali nábytok, v izbe vybielili steny, hlinenú podlahu vymazali, oblôčiky umyli, visiace šatstvo poukladali, na periny a podhlavnice dali čisté obliečky. Na hlinenú podlahu prestreli vrecovinu alebo čerstvú čečinu.

​V domoch s drevenými dlážkami vyrajbali na potoku handričkové koberce, vydrh...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-07-13 08:00:00 - Feat.: - Title: Stručná história minisukní. Na pultoch sa nikdy príliš neohriali, v módnom svete pôsobili hotový ošiaľ 02 - Modified: 2024-07-12 11:10:42 - Feat.: - Title: Antické olympijské hry: Rodili sa tam superstar staroveku, vydaté ženy pod hrozbou smrti do hľadiska nesmeli 03 - Modified: 2024-07-11 12:00:00 - Feat.: - Title: Kvíz: Ste dobrý v histórii? Otestujte si svoje vedomosti! 04 - Modified: 2024-07-10 08:25:00 - Feat.: - Title: Záhady a mystika Jaroslava Haška. Autor Švejka bol tak trochu ako dieťa, mnoho rovesníkov ho nechápalo 05 - Modified: 2024-07-08 10:05:00 - Feat.: - Title: Keď polmesiac ohúril páchnucich rytierov. Čo Európe priniesli križiacke výpravy?
menuLevel = 2, menuRoute = history/starsie-dejiny, menuAlias = starsie-dejiny, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
13. júl 2024 20:42