Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! Toto patetické zvolanie po dlhom čase opäť zaplavilo britské impérium. Studený január roku 1936 poznamenal skon Juraja V., ktorý Británii vládol celé štvrťstoročie. Jeho syn Eduard VIII., zrelý štyridsiatnik, mal pred sebou ťažké časy. Politická situácia temnela, ale hlavne bol tento tvrdohlavý muž, celý život vychovávaný k vláde svetovej veľmoci, bezhlavo zamilovaný. Lenže...
Lenže išlo o istú Wallis Simpsonovú, už druhýkrát vydatú Američanku, ktorej krása, drzosť a nekonvenčnosť ho fascinovali. „Wallis je komplikovaná, úplne neuchopiteľná a od chvíle, keď som ju prvýkrát uvidel, som ju vnímal ako tú najnezávislejšiu bytosť, s akou som sa stretol.“
Kráľovstvo za svadbu
Wallis vedela vo vysokej spoločnosti skvele chodiť, čo jej však chýbalo, bol šľachtický pôvod. A to bolo, spolu s tým, že bola už dvakrát vydatá, úplne neprijateľné. Najmä keď sa objavila po boku panovníka deň po jeho nástupe na trón.
Vláda zrazu nevedela, čo si počať. Čo ak by mala pani Simpsonová vplyv na kráľovo rozhodovanie a dostala sa k citlivým informáciám, ktoré mali zostať v kráľovskom paláci? A čo na to povedia ľudia? Rodičia navyše Eduardovi už predtým dali najavo, že takáto žena je pre nich neprijateľná.
Synček si z toho nerobil vôbec nič, Wallis Simpsonová sa na začiatku jeho vlády stihla druhýkrát rozviesť a sprevádzala ho na cestách. Keď novopečený vládca ani nie po roku panovania oznámil, že si ju skutočne vezme a že je potrebné pripraviť korunováciu, vlády krajín celého Britského spoločenstva národov aj anglikánski hodnostári prepadli panike.
Eduard odmietol ich návrhy vrátane celkom pragmatického, že by si milovanú ženu jednoducho len formálne nevzal a žil s ňou ďalej. Radšej sa po necelých jedenástich mesiacoch panovania rozhodol, že sa vzdá trónu. Wallis ho proste dostala a dokázala, že zvodom lásky neodolajú ani najväčší muži sveta. V decembri 1936 ho na britskom tróne vystriedal mladší brat Juraj VI., otec súčasnej kráľovnej Alžbety II.
Zostáva vám 85% na dočítanie.