StoryEditor

Keď v Saleme účtovali s bosorkami. Popravili aj ženu, proti ktorej svedčila jej štvorročná dcéra

07.03.2022, 13:05
V malej americkej osade sa pred 330 rokmi začal písať tragický príbeh jedného z najznámejších čarodejníckych procesov.

Sudcovia John Hathorne a Jonathan Corwin ani na okamih nezapochybujú, že žena, ktorú práve vypočúvajú, sa spolčila s diablom. Nielenže sa k všetkému priznáva a vymenúva ďalšie osoby, ktoré jej pomáhali, ale aj svojím zovňajškom i vystupovaním je priam archetypom bosorky, aké opisuje vo svojej príručke slúžiacej na rozpoznávanie „prekliateho čarodejníckeho umenia“ puritánsky klerik a teológ William Perkins.

Tá žena sa volá Tituba, je otrokyňa a začiatkom marca 1692 sa stáva prvou obvinenou v prípade, ktorý zakrátko vyústi priam do kolektívneho šialenstva.

Osada Salem, ležiaca v britskej koloniálnej provincii Massachusetts, ktorú zasiahne, sa ním zapíše do histórie. Nie je a nebude síce jediným miestom v Severnej Amerike, kde došlo alebo dôjde k čarodejníckym procesom, tento však prevýši všetky ostatné svojím tragickým rozmerom.

Kým v Európe v tomto období prebieha honba na bosorky už dve storočia a za obeť jej padli tisíce ľudí, v Novom svete sa prípady čarodejníctva málokedy končia vyrieknutím hrdelného trestu.

Salemský bude výnimkou, popravia v ňom štrnásť žien a piatich mužov. Zostane tak varovným príkladom nebezpečenstva izolacionizmu a náboženského extrémizmu.

Diabol sa nevzdal

Kolónia Massachusetts sa stala v prvej polovici 17. storočia oblasťou osídľovanou predovšetkým puritánmi. Členovia tejto skupiny, ktorá kedysi vznikla ako výsledok anglickej reformácie, kládli veľký dôraz na usporiadaný a mravný život presne podľa Božích zákonov a na dôkladné porozumenie Biblii. Boli tiež presvedčení, že svojím príchodom na americký kontinent takpovediac oslobodili túto oblasť od diabla.

Ich viera bola silná, no podmienky, v ktorých museli žiť, pomerne drsné. Nehostinný kraj, sústavná hrozba útokov zo strany domorodcov, ale aj vzájomné intrigy a spory, napríklad o majetky a pozemky, ktoré vnútri komunity čoraz častejšie prepukali, znásobovali ich neustály stres.

Anglický kolonista Roger Conant (1592 – 1679) je považovaný za zakladateľa Salemu. Do oblasti, kde toto dnešné mesto leží, priviedol v roku 1626 skupinu osadníkov, postavil tam prvý dom a v ďalších rokoch pôsobil v Massachusetts ako prvý guvernér. Táto socha, ktorú mu v Saleme postavili na začiatku 20 storočia, sa nachádza v blízkosti múzea čarodejníc a kvôli širokému plášťu a klobúku, do ktorých je na pamätníku Conant odetý, ho neraz turisti považujú za čarodejnicu. ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 16:18