StoryEditor

Vlasy ako hnojivo, sprcha na osem minút týždenne. Ako by vyzeral život na Mesiaci?

04.09.2019, 12:51
Autor:
redredsansan
Vo februári 2019 sa na sopke Mauna Loa na Havaji uskutočnila simulovaná misia na Mesiac pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Veliteľkou misie bola astrobiologička a predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Michaela Musilová a počas misie výskumníci realizovali aj experiment slovenských stredoškolákov, ktorí vyhrali súťaž Misia Mars. Výsledky tejto misie budú slúžiť na prípravu budovania skutočnej základne na Mesiaci. 

"Počas simulovanej misie bola posádka uzatvorená v dóme s priemerom len 11 metrov a von do terénu mohla ísť len v skafandri. Jedla astronautskú stravu a mohla si dovoliť len osem minút sprchy za týždeň," opísala podmienky misie Musilová.

Vlasy ako hnojivo

Medzinárodná posádka počas ESA misie vykonávala vedecké experimenty a testovala technológie potrebné na budovanie základne na Mesiaci. Zároveň realizovala vzdelávacie projekty. Medzi nimi aj experiment gymnázia zo Skalice, vďaka ktorému vypestovala špenát s použitím vlastných vlasov ako hnojiva. 

„Ženy zbierali nielen vlasy, ktoré im pravidelne vypadávali, ale aj tie ostrihané. Rovnako obetovali nejaké vlasy aj muži, no tí predovšetkým odkladali svoje chlpy po holení. Aj vďaka tomu sa nám podarilo nazbierať dostatočné množstvo materiálu na pestovanie špenátu.“

Experimenty boli zamerané najmä na geologické mapovanie lávových tokov a tunelov v okolí stanice. Na Marse by sa v lávových tuneloch mohol skrývať život a na Mesiaci by sa v nich zase mohli vybudovať základne pre ľudí.

Na mapovanie sa použili drony a kamery potrebné na 3D mapovanie. Musilová sa tiež venovala zlepšovaniu skafandrov a technológií, ktoré boli používané pri expedíciách do terénu.

Raj na Mesiaci

Musilová chce v budúcnosti spoluorganizovať ďalšie kolo súťaže Misia Mars, pokračovať vo vedení študentských prác a prehlbovať vesmírne projekty cez SOSA. Medzi ne patria aj prednášky a popularizačné videá pripravené s Fakultou elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU) zo simulovanej vesmírnej stanice na Havaji. Na FEI STU sa zároveň pripravuje nový študijný program kozmického inžinierstva, v rámci ktorého by Musilová vyučovala aj astrobiológiu. 

Výsledky simulovaných misií na Havaji budú slúžiť na prípravu budovania základne na Mesiaci pod záštitou International Moonbase Alliance (IMA). IMA je medzinárodná organizácia, ktorej súčasťou sú vesmírne agentúry, firmy a univerzity z celého sveta.

Vedenie IMA plánuje začať budovať základňu na Mesiaci v nasledujúcom desaťročí. Prototyp takejto mesačnej stanice sa však plánuje budovať na Havaji v nasledujúcich dvoch rokoch. Základňa na Mesiaci sa má volať Mahina Lani, čo po havajsky znamená Raj na Mesiaci. 

Michaela Musilová je slovenská marsonautka, astrobiologička a predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) , ktorá v rámci svojho výskumu dlhodobo spolupracuje s americkou NASA. 

​Musilová absolvovala niekoľko simulovaných misií na Mars, vo svojom výskume sa zameriava na organizmy žijúce v extrémnych podmienkach. O svojich skúsenostiach a o jej misii na Mars porozpráva na podujatí HNinspire. Pýtať sa budete môcť aj vy, na čokoľvek, čo vás zaujíma už 25. septembra v HubHube. 

01 - Modified: 2023-05-28 11:44:02 - Feat.: - Title: Slovenská vedkyňa sa stala veliteľkou simulovanej vesmírnej misie s paraastronautom 02 - Modified: 2023-05-28 09:19:23 - Feat.: - Title: Slovenka Musilová bude veliteľkou simulovanej vesmírnej misie s paraastronautom 03 - Modified: 2022-12-14 14:39:11 - Feat.: - Title: Slovenka bude zrejme držať dve prvenstvá. Mieri na Mount Everest či Korunu Zeme 04 - Modified: 2021-08-22 12:01:46 - Feat.: - Title: Slovenka absolvuje marťanskú misiu, vo vesmíre chce robiť výskum 05 - Modified: 2021-04-12 07:42:41 - Feat.: - Title: Slovenská vedkyňa postúpila do užšieho výberu na let okolo Mesiaca
menuLevel = 1, menuRoute = hn-inspire, menuAlias = hn-inspire, menuRouteLevel0 = hn-inspire, homepage = false
10. december 2023 22:39