Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň
StoryEditor

Štýlovka s krásnym displejom a vysokým výkonom. Asus opäť ukázal, že vie vytvoriť špičkový notebook

01.10.2024, 00:00

Hľadáte 14-palcový notebook, ktorý ponúkne krásny displej, výkonné reproduktory, dostatočný výkon a umelú inteligenciu? Asus so svojím modelom Zenbook S 14 prináša všetko už uvedené a navyše to obalí do štýloveho tela.

Pomerne nedávno sme mali v redakcii na test notebook Asus Zenbook S 16 (UM5606), tentoraz sa k nám dostal jeho menší brat, model Asus Zenbook S 14 (UX5406SA). Rovnako ako v prípade väčšieho súrodenca teda môžeme očakávať vysoký výkon, krásny OLED displej, silnú batériu a zaujímavé telo notebooku, akurát v menšom, 14-palcovom balení.

image

Ponúka ľahké telo, krásny displej a dostatok výkonu. Novinka od Asusu vyčnieva z davu priemerných notebookov

Azda najvýraznejším poznávacím znamením novinky je jeho zovňajšok. Nájdeme tu totiž zaujímavý materiál ceraluminum, s ktorým sme sa stretli už aj pri väčšom modeli. Ten zaisťuje okrem krásnej štruktúry aj nízku hmotnosť, no najmä vysokú odolnosť.

Okrem toho však Zenbook S 14 ponúkne viacero vlastností, ktoré z neho robia skutočne špičkové zariadenie. Aj preto sa nám na ňom hľadali chyby len ťažko, keďže sa Asus zjavne poučil a odstránil pár neduhov, ktoré sme vyčítali väčšiemu modelu. Viac si už však prečítate v našej recenzii. 

Krásne telo z materiálu ceraluminum

Asus použil pri tvorbe laptopu Zenbook S 14 špecifický materiál ceraluminum, čiže keramický hliník. Ten sa používa aj v leteckom priemysle či v drahých hodinkách a na rozdiel od bežného hliníkového šasi je odolnejší proti poškodeniu a na dotyk nie je taký chladivý. 

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Zenbook prichádza na trh v dvojici farieb, a to sivá Zumaia Gray, ktorou bol vybavený aj testovaný notebook a v striebornom až bielom prevedení Scandinavian White. Na vonkajšej strane vidíme taktiež zaujímavý strieborný vzor, rovnako ako nápis Asus Zenbook, ktoré navodzujú prémiový pocit zo zariadenia. Jedinou nevýhodou však je, že na povrchu vidieť mastné odtlačky prstov.

Zaujímavosťou je aj nízka hmotnosť a hrúbka notebooku. 14-palcový kúsok totiž váži len 1,2 kilogramu a hrúbka sa hýbe v rozmedzí od 1,19 do 1,29 centimetra. Napriek tomu však použitý materiál zaisťuje vysokú odolnosť, čo potvrdzuje aj americký vojenský štandard MIL-STD 810H. Zenbook S 14 si vďaka tenkým rámčekom okolo displeja zachoval aj kompaktné rozmery 31,03 krát 21,47 centimetra.

Po otvorení nás teda uvíta ozaj krásny OLED panel, ktorý je však kvôli dotykovej funkcionalite lesklý. Ohraničujú ho tenšie rámčeky vpravo a vľavo, kým pod a nad displejom sú o niečo širšie. Pod displejom opäť vidíme nápis Asus Zenbook, nad ním webovú kameru a infračervený snímač pre podporu služby Windows Hello a sústavu mikrofónov.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Odomknutie prebieha zvyčajne rýchlo, aj keď sme sa občas najmä v náročnejších svetelných podmienkach stretli s problémami pri detekcii tváre. Trochu nás mrzela aj absencia štítu webovej kamery, ktorou by si mohli používatelia zvýšiť súkromie. Zabezpečeniu však pomáha umelá inteligencia od Asusu, ktorá dokáže sledovať vašu pozornosť.

Pokiaľ ide o samotnú webovú kameru, jej rozlíšenie je FullHD a ide o štandard v kategórii notebookov. Neočarí, ale ani nesklame. Obrazová kvalita je postačujúca, v náročných podmienkach však poznať jej nedostatky. Mikrofóny a ich hlasový záznam zaisťujú zrozumiteľné konverzácie, ale nejde určite o štúdiovú kvalitu.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Zaujímavé dizajnové voľby sledujeme aj pri pohľade na klávesnicu, respektíve mierne nad ňu. Vidíme tu totiž mriežku chladenia s 2 715 chladiacimi otvormi vytvorenými CNC technológiou. Toto riešenie pomáha zlepšiť efektivitu vetrania a zvýšiť jeho účinnosť.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Ale späť ku klávesnici. Tá je pomerne štandardná rozmermi, teda pokiaľ ide o 14-palcové notebooky. Numerická sekcia jej chýba, čo umožňuje dostatočné rozmiestnenie a veľkosť klávesov. Tým sa predíde častým chybám. Pochváliť musíme aj nesmiernu tichosť napriek dostatočnému zdvihu kláves. Z tohto hľadiska patrí Zenbook S 14 k špičke. Vyčítať musíme veľmi intenzívne podsvietenie aj na najnižšom stupni svietenia a rozmery šípok.

Pochváliť však musíme aj zlepšený trackpad, ktorý dosahuje veľké rozmery a podporuje ovládanie viacerými prstami. Po krajoch zároveň reaguje aj na úpravu odlišných funkcií, ako je zmena hlasitosti, jasu či úprava pozície videa. Posledným spôsobom ovládania je dotyk na displej, či už prstom alebo stylusom. Tento spôsob reaguje kvalitne, Asus dodáva aj vlastné dotykové pero.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Boky prinášajú dostatok portov, hoci je badateľné, že si nižšie rozmery vybrali svoju daň. Vľavo vidíme HDMI port spolu s dvojicou USB-C portov a s 3,5-milimetrovým audio jackom. Na opačnej strane leží len jeden štandardný USB-A port a kontrolka stavu batérie.

Pri pohľade zo strany vidíme nenápadný pánt, ktorým displej skvele prilieha k zvyšku konštrukcie. Je dostatočne pevný, nevýhodou je však istá miera otrasov krátko po upravení polohy. Pri otrasoch však obrazovka drží stabilne na mieste. Zrejme najväčším sklamaním pántu je pomerne malý uhol náklonu. Ten zrejme nepresiahne 120 stupňov.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Na spodnej strane vidíme vyvýšené gumené plochy pre uloženie notebooku, čo pomáha aj s chladením, keďže mriežku chladenia vidíme aj tu. Na ľavom a pravom okraji môžeme pozorovať ešte výduchy reproduktorov.

Konštrukcia je skutočne silnou stránkou Zenbooku S 14 a vo svojej triede sa určite v konkurencii iných drahších notebookov nestratí.

Fanúšikovia filmov a seriálov si prídu na svoje

Každého fanúšika skvelých vizuálnych zážitkov určite poteší 14-palcový Asus Lumina OLED panel s rozlíšením 3K a s podporou technológie Dolby Vision. Čo sa ďalších parametrov týka, jas siaha bežne na 400 nitov alebo ešte o stovku vyššie pri zobrazení HDR obsahu. Celkovo dokáže panel zobraziť až vyše miliardy farieb a tie by mali byť presné, čo garantuje certifikácia Pantone.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Obrazovka zároveň poteší hráčov vďaka nízkej odozve 0,2 milisekundy, zároveň aj kvôli obnovovacej frekvencii 120 hertzov. Pozitívne treba ohodnotiť aj 100-percentný rozsah farebného spektra DCI-P3 či množstvo certifikácií ochrany zraku. Tie garantujú, že displej modelu Zenbook S 14 produkuje o 70 percent menej škodlivého modrého svetla.

Čo sa týka  farieb, ide o skutočne prvotriedny výkon, keďže sú sýte a skutočne presné. Kontrast garantuje dokonalá čierna, keďže ide o OLED panel. Vyrušovať vás teda nebudú čierne pásy okolo prehrávaných videí. Jas síce nie je najvyšší, ale nám na používanie v interiéroch aj počas slnečných dní postačoval. Nevýhodou je len lesklý povrch, ten však súvisí s možnosťou dotykového ovládania.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Skvelý obraz dopĺňa aj príťažlivý zvuk. Štvoricu reproduktorov totiž vyladila firma Harman Kardon a doplnila ju aj o podporu technológie Dolby Atmos. Samotný zvuk je prekvapivo plný a čistý. Nechýbajú basové tóny a stredy a výšky znejú čisto. Na túto kategóriu ide o jeden z lepšie znejúcich Windows notebookov so 14-palcovým displejom. Jedinou nevýhodou je priemerná maximálna hlasitosť.

Kvalitný zvuk je zachovaný aj pri prenose cez bluetooth a 3,5-milimetrový audio konektor. Stabilita je príkladná a šum sme nepozorovali. Problémom nebola ani hlasitosť. Stereo efekt a rozdelenie tónov je taktiež postačujúce.

Vysoký výkon dopĺňa AI

Vnútri testovaného notebooku Asus Zenbook S 14 sme našli procesor Intel Core Ultra 7 s ôsmimi jadrami a základnou taktovacou frekvenciou 2,2 gigahertzu, pričom maximálna hodnota dokáže dosiahnuť až 4,8 gigahertzu. Tento čip je vybavený aj výkonnou NPU jednotkou pre umelú inteligenciu, ktorá zvládne až 47 tera operácií za sekundu (TOPS).

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Operačná pamäť RAM je na úrovni 32 gigabajtov a ide o rýchlu LPDDR5X jednotku. Vnútorné úložisko dosahuje úrovne jedného terabajtu, pričom ide, samozrejme, o SSD disk.

Miernym sklamaním môže byť pre niekoho integrovaná grafika Intel Arc. Tá dosahuje maximálny takt 1,95 gigahertzu a je vybavená ôsmimi jadrami. Podporuje tiež ray tracing a jej výkon dosahuje maximálne 64 TOPS.

Po našom teste musíme uviesť, že notebooku výkon nechýba. Áno, nejde o úplne najvýkonnejšie zariadenie, ale na väčšinu aktivít bude postačovať. Pri bežnom surfovaní na webe, sledovaní videa, úprave textu sme nebadali žiadne sekanie či pokles obnovovacej frekvencie.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Taktiež pokiaľ budete vykonávať úpravu fotografií, problémy pozorovať zrejme nebudete, avšak výkon klesá pri vyšších teplotách a dlhodobej záťaži, čo sklame aj hráčov počítačových hier. Pozitívom však je nesmierne tichý chod notebooku. Fakt, že nejde o herný notebook, potvrdzuje aj voľba integrovanej grafiky. Samozrejme si herné tituly zahrať môžete, ale plnú úroveň grafiky využijete málokedy.

Pokiaľ ide o softvér, v notebooku nájdeme Windows 11 Pro. Ten dopĺňa séria funkcií od Asusu vrátane balíka MyAsus pre správu systému, GlideX, ktorý slúži na zdieľanie obrazu medzi zariadeniami a prenos dát, či ScreenXpert pre optimalizáciu workflowu.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Súčasťou systému je aj priama integrácia chatbota Microsoft Copilot. Umelú inteligenciu dopĺňajú aj riešenia od Asusu vo forme Asus AI. Medzi ne patrí generátor videa, odstránenie pozadia fotografií, asistent obsahu pre generovanie a súhrny, zlepšenie videohovorov, tvorba titulkov v reálnom čase či automatické usporiadanie obsahu v StoryCube.

Asus si zakladá aj na bezpečnosti, o čom svedčia funkcie odomknutia Windows Hello, ukladanie citlivých dát priamo v zariadení, kamera Asus AiSense a funkcia automatického zamknutia obrazovky Asus Adaptive Lock.

Batéria so skvelou výdržou

V novom 14-palcovom Zenbooku S nájdeme 72-watthodinovú štvorčlánkovú batériu, čo zaostáva za 16-palcovým modelom iba o 6 watthodín. To znamená skutočne kvalitnú výdrž, s ktorou sa nebudete musieť obávať, či vám laptop zvládne celý pracovný deň alebo či vás nesklame na cestách.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

V realite sa nám darilo udržať výdrž na úrovni deviatich hodín pri konštantnej práci s viacerými oknami v prehliadači Google Chrome, súbežne so spusteným Wordom a občasnou úpravou fotiek. Navyše sme nelimitovali ani jas displeja.

Pokiaľ ide o zábavu, pri hrách výdrž jednoznačne klesá, keďže tu ide skôr o hrubú kapacitu a výdrž padá zhruba na polovicu. Za to sledovanie filmov a seriálov príjemne prekvapilo. Pri sledovaní dvojhodinového filmu s plným jasom displeja totiž Zenbook S 14 prišiel iba o 11 percent kapacity batérie, čo je skvelá hodnota.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Pozitívne hodnotíme aj nabíjanie. Jeho výkon dosahuje 65 wattov a notebook nabije na plnú kapacitu do dvoch hodín. Na nabíjanie poslúžia oba USB-C porty.

Hodnotenie

Asus Zenbook S 14 (UX5406) je skutočne lákavým 14-palcovým notebookom. Prináša totiž nízku hmotnosť, krásnu a pevnú konštrukciu, softvér bohatý na AI funkcie, výkonnú batériu, ale aj prvotriedny displej a patrične postačujúce reproduktory.

V novinke len ťažko hľadať chyby, keďže aj softvérové problémy väčšieho súrodenca boli vyriešené. Niekomu však možno nebude sedieť lesklý dotykový displej, pomerne nízky uhol náklonu obrazovky či menší počet portov. Hráčov sklame využitie iba integrovanej grafiky, ale ani jej výkon nie je na zahodenie.

image

Asus Zenbook S 14 (UX5406) FOTO: HN/Patrik Koreň

Testovaný model je vlastne jedinou špecifikáciou tejto línie. Asus Zenbook S 14 totiž prichádza iba s jedinou voľbou procesoru, grafiky a úložiska. Parametre sú však postačujúce a v dnešnej situácii nie je cena 1 899 eur prehnaná. Najmä pokiaľ zvážite, čo všetko dokáže model od Asusu ponúknuť.

menuLevel = 1, menuRoute = hn-nativ, menuAlias = hn-nativ, menuRouteLevel0 = hn-nativ, homepage = false
31. október 2024 22:09