Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na SlovenskuToyota
StoryEditor

Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na Slovensku

16.02.2022, 23:00
Predpredaj kompaktnej novinky s označením Aygo X, ktorý sa číta ako Aygo Cross, bol spustený. Prvých vozidiel sa zákazníci dočkajú v polovici apríla, keď zároveň dorazia aj do showroomov značky.

Zatiaľ čo u iných výrobcov visí nad modelmi kategórie minivozidiel veľký otáznik, japonský výrobca si vzhľadom na dobré zvládanie emisných limitov môže dovoliť dokonca experimentovať. Svojho v podstate najmenšieho civilného člena Toyota pretvorila na skutočne kompaktný mestský crossover, ktorý plánuje zaujať svojimi prívetivými rozmermi do preplnenej betónovej džungle, ale taktiež štýlovým zovňajškom, úsporným pohonom a modernými technológiami v kabíne.

Návrh novinky s označením Aygo X, teda Cross, prebiehal v Európe, aby spĺňala požiadavky mestského a prímestského tunajšieho zákazníka. Vyrábať sa bude v Českej republike, kde sa pôvodne vyrábal model Aygo. Toyota vykonala dôkladný celoeurópsky prieskum požiadaviek týkajúcich sa jazdy v meste a vypočula si priania zákazníkov. Výsledkom je najnovší kompakt, postavený na úspešnej platforme GA-B v rámci novej globálnej architektúry Toyota (TNGA), ktorá sa prvýkrát predstavila v podobe Yarisa a nedávno aj mohutnejšieho zdvihnutého Yarisa Cross.

Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na Slovensku Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na Slovensku Toyota „Segment minivozidiel je pre nás veľmi dôležitý a spoločnosť Toyota v ňom získala veľa nových zákazníkov. Okrem toho nám aj dláždi cestu pri plnení nášho poslania poskytnúť každému správne riešenie mobility,“ povedal Andrea Carlucci, viceprezident produktového a marketingového oddelenia Toyota Motor Europe.

Dostupná voľba (nielen) do mesta

Predpredaj vozidiel bol už spustený, čo znamená, že ceny sú už známe a zákazník si vie vybrať nielen presnú špecifikáciu vozidla, ale rovnako tak auto aj objednať. S cenou od 11 990 eur vo výbave Active a s manuálnou päťstupňovou prevodovkou ide o atraktívnu vstupnú bránu do sveta vozidiel Toyota. Pre náročnejších je tu verzia aj s S-CVT prevodovkou a bohatšie výbavy Comfort, Style, Executive, alebo vrchol v podobe vyhotovenia Limited s cenovkou od 16 190 eur alebo 17 490 eur s automatickou prevodovkou S-CVT.

Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na Slovensku Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na Slovensku Toyota Samozrejmosťou je celý rad príplatkových prvkov, ktoré si zákazníci môžu do vozidla navoliť. Nechýba paket zameraný na technologických fanúšikov alebo paket Vision s cieľom zlepšiť viditeľnosť auta a schopnosti vozidla v tme. Pomôže mu v tom dodanie reflektorových LED svetlometov, integrovaných LED smeroviek, ale dostanete i predné či zadné parkovacie senzory. Vychytávkou z ponuky je potom plátená strecha alebo kvalitné JBL audio, čo ešte viac zdôrazní hravý štýl Ayga X.

Pod kapotou objavíte vždy len jeden motor, a to litrový VVT-i trojvalec s výkonom 72 koní a s päťstupňovým manuálom či so spomínanou S-CVT prevodovkou s plynule meniteľným prevodom. Vzhľadom na nízku hmotnosť a malé rozmery predpokladáme, že ani skromnejšia porcia koní nebude žiadnym problémom. Nehovoriac o tom, že benefitom bude v tomto smere spotreba paliva. Tá by sa podľa výrobcu mala držať na úrovni pod päť litrov, pričom nádrž má 35 litrov. Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na Slovensku Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na Slovensku Toyota

Inšpirácia korením

Už prvotným koncepčným modelom Aygo X prologue, ktorý bol vyvinutý v európskom dizajnovom a vývojovom centre Toyota (ED2) vo francúzskom Nice, chceli dizajnéri spoločnosti priniesť európskym záujemcom štipku odvahy a pikantnosti. „Každý si zaslúži skvelé auto. Keď sa pozriem na model Aygo X prologue, naozaj s hrdosťou môžem povedať, že tím ED² vytvoril presne taký model. S nadšením vidím, že prináša revolúciu do svojho segmentu,“ povedal Ian Cartabiano, riaditeľ pre dizajn v európskom dizajnovom a vývojovom centre Toyota.

Inšpiráciou pri návrhu dizajnu a lakovania boli práve koreniny, tie teraz určujú aj názov farby vozidla. Výrazné dvojfarebné vyhotovenie modelu Aygo X spolu s novým konceptom farieb podľa vzoru korenín vytvára jedinečný grafický profil, ktorý upúta pozornosť vďaka dôrazu na postoj novinky. Pre Aygo X teda bola pripravená jedinečná paleta farieb, pričom každá zachytáva charakteristiky a osobitosti tohto auta – Cardamom, Chilli, Ginger a Juniper. S exteriérom pritom ladia aj prvky v kabíne.

Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na Slovensku Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na Slovensku Toyota Oproti predchodcovi je nové Aygo X väčšie na dĺžku, poskytuje o niečo natiahnutejší rázvor na podporu vnútorného priestoru a kratší predný previs dopĺňa rozšírenie karosérie. S miestom pre pasažierov sa zlepšilo uloženie batožiny vo väčšom 231-litrovom kufri. Okrem toho, na štýl dnešných populárnych crossoverov, ponúka model zvýšenú svetlú výšku pre bezproblémové výjazdy na chodníky a poskytnutie skvelého komfortu aj na menej kvalitných cestách. Výhľad z vozidla potom podporuje vyššie sedenie a k celkovému dizajnu prispejú až 18-palcové disky kolies.

Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na Slovensku Toyota rozšírila ponuku SUV a crossoverov o najmenšieho člena. Už aj na Slovensku Toyota

​Toyota Smart Connect zahŕňa veľký dotykový displej s vysokým rozlíšením, náladové osvetlenie a bezdrôtové nabíjanie, takže zákazníkom ponúka bezproblémové používateľské prostredie s doplnkovou mobilnou aplikáciou MyT – prezerať možno analýzu jazdy, stav paliva v nádrži, výstrahy alebo polohu vozidla. Najnovší multimediálny systém vo vyšších stupňoch výbavy ďalej ponúka cloudovú navigáciu, živé informácie o trase na báze online služieb a postupne budú dokonca prostredníctvom online aktualizácií dostupné nové služby. Predpredaj kompaktnej novinky Aygo X bol spustený, prvých vozidiel sa zákazníci dočkajú v polovici apríla, keď zároveň dorazia aj do showroomov značky.

menuLevel = 1, menuRoute = hn-special, menuAlias = hn-special, menuRouteLevel0 = hn-special, homepage = false
13. august 2022 05:06