HNTV
StoryEditor

Skúsenosti a znalosti sú nenahraditeľné. Nepopáľte sa

09.09.2021, 00:00
Jeseň je v odpadovom hospodárstve horúca.

Do 30. septembra sa môžu výrobcovia rozhodnúť pre zmenu organizácie zodpovednosti výrobcov. Na čo by mali firmy prihliadať, pokiaľ sa rozhodujú pre zmenu?

Stovky firiem rôznej veľkosti vyrábajú a prinášajú na trh obaly a majú aj zodpovednosť za to, ako sa potom recyklujú či likvidujú. Týka sa to aj elektrospotrebičov, batérií či akumulátorov.

Správou týchto povinností môžu producenti poveriť organizáciu zodpovednosti výrobcov, ale zodpovednosť podľa zákona – tá zostáva vždy na nich. Preto je výber organizácie zodpovednosti výrobcov, čiže OZV kľúčovým rozhodnutím a nejeden výrobca sa už „parádne“ popálil.

Ronald Blaho zo spoločnosti ASEKOL SK odporúča, aby si všetci potenciálni záujemcovia OZV-ečku dôkladne preverili. „Preverte si jej minulosť, ako fungovala a dokonca aj jej finančnú výkonnosť, čo je dnes už verejne dostupná informácia,“ hovorí Blaho. „Zaujímajte sa aj o to, ako komunikuje s verejnosťou, ako vzdeláva obyvateľov, a zisťujte si informácie od kolegov z brandže, či už je to napríklad potravinárstvo, nápojový priemysel alebo elektrozariadenia či batérie.“

Slovenský trh odpadového hospodárstva, ktorý je aj tak poznamenaný častými zmenami legislatívy, už videl nejeden prípad, keď OZV zanedbala povinnosti alebo nechala svojich klientov „v štichu“.

Takže ak váhate alebo ste nespokojní so svojou OZV, máte právo si hľadať alebo overovať iné možnosti. Zodpovednosť podľa zákona totiž nemôžete preniesť na dodávateľa.

V rozhovore s Ronaldom Blahom sa dozviete:

  • Ako postupovať, ak zvažujete výber novej OZV
  • Ktorý dátum je hraničný pre výrobcov a ktorý pre mestá a obce
  • Prečo nečakať s výpoveďou až do posledného septembrového dňa

    ASEKOL SK aktívne pôsobí na slovenskom trhu odpadového hospodárstva už jedenásť rokov, v súčasnosti ako organizácia zodpovednosti výrobcov. V roku 2010 začínala s elektrozariadeniami a elektroodpadom, tri roky nato pribrala do portfólia batérie a akumulátory a pred dvoma rokmi vstúpila aj na trh obalových a neobalových výrobkov. Patrí do holdingovej štruktúry v Českej republike, na Slovensku a v Poľsku a zasahuje aj Nemecko, Rakúsko, Balkán a ostatné krajiny Európy, odkiaľ pochádzajú klienti ASEKOLu. Zároveň je súčasťou európskych asociácií systémov rozšírenej zodpovednosti výrobcov so sídlom v Bruseli, kde je aktívnym členom.

     

menuLevel = 1, menuRoute = hn-special, menuAlias = hn-special, menuRouteLevel0 = hn-special, homepage = false
03. december 2023 05:56