Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Simplea a spravodajským portálom Peniaze.sk
Samozrejme – hypotéka, leasing na auto či pôžička na rozbeh podnikania predstavujú významné záväzky. No mladí ľudia by si mali uvedomiť, že majú alebo v krátkom čase môžu mať malé deti. Poistné krytie pracovnej neschopnosti od štátu však toho veľa živnostníkom neponúka. Aj preto sa mnohí živnostníci radšej kryjú vlastnými úsporami a životným poistením. To však platí iba v tom lepšom prípade.
SZČO vs. zamestnanci
Na Slovensku je povinne nemocensky a dôchodkovo poistená temer každá SZČO. Povinnosť platiť sociálne odvody vzniká SZČO po podaní daňového priznania a prekročení zákonom stanovenej hranice príjmu pre konkrétny rok. Aký je teda rozdiel medzi SZČO a zamestnancami?
Živnostníci si často platia len minimálne alebo veľmi nízke nemocenské poistenie. Prečo? Najčastejšie preto, že počítajú každé euro a vyššie poistné si podľa ich presvedčenia nemôžu dovoliť.
Nešťastie nechodí po horách! Buďte pripravení, poistite sa ešte dnes. |
Existuje však aj ďalší dôvod častej absencie platenia primeraného nemocenského poistenia živnostníkmi. „Nemocenské vypláca Sociálna poisťovňa nemocensky poisteným SZČO, ak majú zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške. Ďalším faktorom u nemocensky poistenej osoby je, že v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená aspoň 270 dní,“ poukazuje na ďalší dôvod finančná expertka Jana Počarovská a dodáva, že rovnaké podmienky platia aj v prípade ošetrovného.
Zatiaľ čo zamestnanci nastupujú v prípade ochorenia a následného odporúčania ošetrujúceho lekára na PN, živnostníkovi, ktorý si platil len minimálne odvody sa môže stať, že zostane prakticky bez prostriedkov a v horšom prípade sa dokonca zadlží.
„Prvé týždne choroby alebo úrazu obvykle zvládnu ľudia pokryť z krátkodobej finančnej rezervy. V prípade choroby či úrazu, ktoré si vyžadujú dlhšiu dobu liečby, finančná rezerva dochádza a nahrádza ju poistné plnenie,“ hovorí majiteľka pobočky Simplea Point Bratislava – Karlova Ves Jana Počarovská.
V prípade SZČO preto platí ešte viac ako u zamestnancov, že musia mať vytvorenú solídnu finančnú rezervu, a to ideálne tri až šesť ich podnikateľských príjmov. „SZČO by mal mať pod sebou väčší finančný vankúš ako zamestnanec,“ upozorňuje J. Počarovská.
Riešením je životné poistenie
„Moji klienti – živnostníci sa preto viac ako na nemocenské poistenie spoliehajú na vlastnú rezervu a poistenie pracovnej neschopnosti. Obvykle ju zahŕňajú do životného poistenia spoločne s poistením trvalých následkov úrazu a závažnej choroby či invalidity,“ hovorí Jana Počarovská. Pri pracovnej neschopnosti odporúča nastaviť si dlhšiu karenčnú dobu a vyššiu dennú čiastku plnenia po jej uplynutí.