StoryEditor

Viac hodín telesnej výchovy na školách: Minister školstva Tomáš Drucker sa zaviazal podporiť šport podpisom memoranda

02.07.2024, 10:00

Deti nestíhajú raňajky, málo času trávia vonku na čerstvom vzduchu a za posledné desaťročia stále menej a menej športujú.

Prieskum, ktorý už viackrát robil Úrad verejného zdravotníctva je svojimi výsledkami už desiatky rokov nekompromisný a ukazuje výstražný prst. Na pomoc prišla už pred ôsmimi rokmi O2 Športová akadémia Matej Tótha. Po rokoch práce na školách jej podali pomocnú ruku aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu, vývoja a mládeže SR, Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR. Čo sa zmení?

Najväčšia detská športová organizácia na Slovensku, O2 Športová akadémia Matej Tótha, začínala takpovediac z ničoho. Dobrý úmysel a cieľ sprístupniť šport čo najviac deťom a najmä ukázať najmenším, aké veľké prínosy má, sa postupom rokov stal neoddeliteľnou súčasťou školského roka tisícok detí po celom Slovensku. To, že projekt má naozaj úspech dokazujú spokojní rodičia, učitelia, deti a v neposlednom rade aj rodičia.

Predposledný deň školského roka tak minister školstva Tomáš Drucker, minister cestovného ruku a športu Dušan Keketi, predseda Združenia miest a obcí SR (ZMOS) Jozef Božik, spoločne so štatutárom O2 Akadémia Mateja Tótha Danielom Pastorekom, podpísali dôležité Memorandum o spolupráci.

image

O2 Športová akadémia

O2 Športová akadémia

„Navštívili som stovky škôl, bavil som sa s tisíckami detí a ich trénermi a ich reakcie boli pre mňa fantastické. Deti sa na tréningy vyslovene tešia, fyzicky sa zlepšujú v testovaniach a tréneri si pochvaľujú naše metódy aj pri učení teoretických predmetov,“ povedal ešte v začiatkoch fungovania tohto projektu majster sveta a olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth.

Výsledky tohto projektu sú však aj s odstupom rokov stále fantastické a najmä, zapálení ľudia z akadémie pomáhajú tam, kde to štát nestíha. Veľmi pozitívnu skúsenosť s akadémiou má Partizánske, prvé mesto, ktoré má O2 Akadémiu Mateja Tótha na všetkých základných a materských školách. „Uvedomujem si, že všeobecná pohybová príprava je pre každé jedno dieťa dôležitá. Spokojní sú žiaci aj učitelia,“ uviedol primátor mesta a zároveň aj Predseda ZMOS Jozef Božik. Zo svojej pozície sa podľa vlastných slov bude usilovať, aby sa šport, prostredníctvom akadémie dostal do každej jednej základnej školy na Slovensku.

image
O2 Športová akadémia

Podpis memoranda zaručí užšiu spoluprácu medzi ZMOS, ministerstva a Akadémiou, ktorá už roky pomáha deti naučiť sa pravidelne športovať, čo posilní nielen ich fyzickú ale aj mentálnu stránku a pripraví ich na život. Samozrejme, netreba zabúdať ani na prácu so športovými talentami, ktoré často krát nemajú príležitosť, aby svoje nadanie rozvíjali. „Chceme pomôcť deťom nájsť si cestu k športu a k pohybovým aktivitám. Deti zapojené do akadémie sa stanú bázou, z ktorej budú neskôr čerpať dobrých športovcov naše kluby a oddiely,“ verejne sa zaviazal minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi. Ako ďalej povedal minister, rezort sa chce aj takýmto spôsobom zamerať na predprípravu, tréningy mládeže, identifikáciu talentov, čo môže z dlhodobého hľadiska priniesť Slovensku viac športových úspechov.

To, že akadémia Mateja Tótha vo veľkej miere nahrádzala úlohu štátu v oblasti športovej a pohybovej prípravy na školách je podľa štátneho tajomníka ministerstva školstva Jána Hrinka spôsob, ako deťom pomôcť viac športovať. „Program je príkladom toho, ako môže fungovať prepojenie súkromného sektora, štátneho sektora a samosprávy. Športová akadémia je príkladom toho, ako súkromná nezisková organizácia dokáže suplovať štát,“ potvrdil aj minister školstva Tomáš Drucker. Ako dodal, štát totiž nedokáže všetko robiť sám a treba dať priestor profesionálom.

A čo je túžbou zakladateľa akadémie a olympijského víťaza Mateja Tótha? „Chcel by som sa dožiť chvíle, keď jedného dňa olympijský víťaz alebo majster sveta povie v rozhovore vetu, že so športom začínal ako malé dieťa v našej Akadémii,“ uzavrel majster sveta a olympijský víťaz Matej Tóth.

menuLevel = 1, menuRoute = hn-special, menuAlias = hn-special, menuRouteLevel0 = hn-special, homepage = false
04. júl 2024 13:25