V prehľadnej rekapitulácii oboznámil prítomných, kam sa Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca za posledný rok posunulo, prezentoval nárast počtu výkonov vo všetkých odbornostiach ako aj typoch medicínskych služieb, ktoré sú v KCE realizované. Spomenul unikátne metodiky, ktoré v Kardiocentre zaviedli, svetové a slovenské prvenstvá, ktoré sa špecialistom z KCE podarilo dosiahnuť, víťazstvá v anketách spokojnosti pacientov ako aj výsledky úzkej spolupráce s Lekárskou fakultou UPJŠ v Košiciach. Na záver prezentácie predstavil aj plány, ktoré majú v Kardiocetra AGEL Košice-Šaca na najbližšie obdobie. Prezentované výsledky zaznamenali v auditóriu mimoriadne pozitívny ohlas a boli aj bohato komentované v rámci kuloárnych diskusií. Program sympózia bol rozdelený do štyroch hlavných blokov. V odbornom programe vystúpili v rámci jednotlivých blokov odborníci, ktorí reprezentujú v svojich odboroch úplnú špičku a to nie len na úrovni domácej ale aj v zahraničí. Prvý blok chirurgických disciplín bol venovaný aktuálnym témam z oblasti srdcovej a cievnej chirurgie. Prezentácie boli zamerané na aktuálne témy srdcovej chirurgie akými sú robotická kardiochirurgia, rekonštrukčná chirurgia aortálnej chlopne a problematika podporných obehov srdca. Experti z oblasti cievnej chirurgie sa venovali chirurgickej liečbe ischémie dolných končatín, ochoreniam krčných tepien. Chirurgický blok ukončila prednáška na tému liečby aortálnych aneuryziem.
Súčasťou bloku bol aj živý prenos z roboticky asistovanej revaskularizácie srdca. Robotickú kardiochirurgiu vykonávajú v Kardiocentre AGEL Košice Šaca ako jediní na Slovensku. Prenos moderoval a komentoval primár robotickej a mini-invazívnej kardiochirurgie KCE MUDr. Štepán Černý CSc., MBA Po prvom, chirurgickom bloku, nasledovala vyžiadaná prednáška kolegov z Centre Cardio Thoracique de Monaco o vplyve technológie fotónového CT na zmeny v manažmente kardiologických pacientov. Pracovisko v Monacu patrí k najprestížnejším súkromným kardiovaskulárnym centrám v Európe a v oblasti aplikácie fotónového CT sú jednoznačným svetovým lídrom. Prezentácia vyvolala zaslúžený ohlas a partnerstvo KCE a Centre Cardio Thoracique de Monaco je nepochybne dobrou správou pre slovenských pacientov ako aj odbornú verejnosť. Prednášky v druhom bloku boli venované aktuálnym problémom modernej intervenčnej kardiológie a arytmológie. Neustále sa rozširujúce terapeutické možnosti intervenčnej liečby ochorení srdca potvrdili aj prezentácie o intervenčnom uzávere neuzatvoreného medzi-predsieňového septa a prezentácia o možnostiach intervencie na pravostranných chlopniach. Prednášky z oblasti arytmológie boli venované možnostiam intervenčnej liečby fibrilácie predsiení a princípom, na ktorých je založená, v súčasnosti preferovaná metodika fyziologickej stimulácie prevodového systému.
Blok prednášok venovaný intervenciám bol doplnený o mimoriadne aktuálnu prezentáciu, ktorá bola venovaná telemedicíne a možnostiam jej uplatnenia v kardiológii. Súčasťou bloku bol aj komentovaný priamy prenos z intervenčnej sály, na ktorej bola realizovaná unikátna intervencia na trikuspidálnej chlopni tzv. metódou “tricvalve“. Intervenční kardiológovia v Kardiocentrum AGEL Košice - Šaca ju vykonávajú ako jediní na Slovensku. Tretí prednáškový blok bol venovaný prezentáciám členov vedeckej rady spoločnosti AGEL. Prehľadové prednášky boli venované liečbe uzáveru krčnej tepny, asociácii ochorení pečene s úmrtnosťou na srdcovo-cievne ochorenia a v posledná prednáška bloku bola venovaná budúcnosti vakcinácie. Štvrtý, záverečný blok bol venovaný problematike endovaskulárnej liečby cievnych ochorení, zástupca CINRE predstavil prehľadnou formou výsledky a úspechy, ktoré špecialisti v CINRE na poli kardiovaskulárnej medicíny za obdobie posledných rokov dosiahli. Záverečné prednášky sympózia boli venované problematike kardio-anestézie a metodikám na zlepšenie akútnej diagnostiky v intenzívnej medicíne ako aj moderným metodikám farmakologickej liečby, ktoré sa už štandardne využívajú v modernej kardiovaskulárnej intenzívnej liečbe. Súčasťou bloku bol aj živý prenos z arytmologickej sály. Účastníci mali možnosť vidieť v priamom prenose ablačnú liečbu fibrilácie predsiení aktuálne najmodernejším spôsobom, tzv. abláciu pomocou pulzného poľa. Zavedenie tejto metodiky do praxe výrazným spôsobom zvýšilo bezpečnosť výkonu a zlepšilo výsledky liečby fibrilácie predsiení. Intervenční arytmológovia z KCE boli jednými z prvých na Slovensku, ktorí túto metodiku do rutinnej praxe zaviedli. Odbornú časť 2. medzinárodného sympózia uzavrela záverečným slovom Doc. MUDr. Silvia Mišíková PhD., MPH, hlavný kardiológ spoločnosti AGEL SK, ktorá sa poďakovala všetkým prednášajúcim za mimoriadne kvalitné prezentácie, účastníkom sympózia za účasť a všetkým, ktorí sa na príprave sympózia zúčastnili za profesionálnu prípravu podujatia.