Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2017, 00:00

Armén, ktorý rástol aj napriek kríze

Artur Gevorkyan vybudoval z nuly na zelenej lúke fabriku, ktorá sa venuje výrobe dielov technológiou práškovej metalurgie.

Armén, ktorý rástol aj napriek kríze
Zdroj: OLO

Cesta slovenskej fabriky arménskeho podnikateľa mala niekoľko ostrých zatáčok napriek tomu, že jej dráha od úplnej nuly až k vyše 27-miliónovým vlaňajším ročným tržbám vyzerá na papieri priamočiaro. Na štartovaciu čiaru podnikania sa budúci metalurg Artur Gevorkyan, rodák z hlavného mesta Arménska Jerevanu, postavil v prelomovom roku 1989. Kľúčové geopolitické zmeny ho zastihli ako vojaka v sovietskej armáde, z ktorej sa ako čerstvý letecký dôstojník rozhodol vystúpiť. Korene spoločnosti Gevorkyan, ktorá vo Vlkanovej neďaleko Banskej Bystrice dáva prácu 150 ľuďom, preto siahajú do dvojmiliónového mesta na východe Ukrajiny. V Charkove iba 30 kilometrov od ruských hraníc totiž mladý letecký inžinier rozbehol malý podnik s práškovou metalurgiou. V súčasnosti prudko sa rozvíjajúcemu priemyselnému odvetviu sa síce v minulosti intenzívne venoval jeho otec, na rozbehnutie vlastného podnikania však Arménovi postačila kniha, odhodlanie a chuť do podnikania. Prvé výrobky spoločnosti – magnety, putovali do holiacich strojčekov. Po čase takmer všetko, čo sa točilo a obsahovalo motorček, malo vo vnútri Gevorkyanove magnety – hračky, štartéry do automobilov či kuchynské spotrebiče. Napokon firma v roku 1996 i pre nie celkom štandardné podnikateľské prostredie na východe Európy zdvihla kotvy a zamierila do Banskej Bystrice na Slovensko. „Uvedomil som si, že na Ukrajine už nie je priestor pre rast, a preto som začal rozmýšľať, ako podnikanie ďalej rozvíjať. Časom som sa tam premenil na obchodného cestujúceho a vymáhača pohľadávok. Získať od odberateľov peniaze bolo umenie. Ďalším dôvodom bol rastúci záujem o naše výrobky z Európy,“ hovorí pre HN Artur Gevorkyan, šéf a majiteľ spoločnosti Gevorkyan.


Kríza naštartovala úspech
Biznis na Ukrajine ho naučil, ako najlepšie zvládať krízové situácie. Keď vo svete v roku 2008 naplno vypukla globálna finančná situácia, slovenská firma s arménskymi koreňmi bola pripravená. Na Ukrajine totiž Artur Gevorkyan zažil až štyrikrát devalváciu meny. Finančná kríza preto firmu natoľko rozhýbala, až sa stala jednou z najrýchlejšie rastúcich spoločností na Slovensku. Kým v roku 2010 utŕžila 4,7 milióna eur, vlani sa už jej tržby nafúkli o ďalších vyše 22 miliónov eur. „My sme utekali preto tak rýchlo, aby sme prežili. Pol roka pred krízou sme prijali opatrenia, a potom sme už vďaka húževnatosti i

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.