Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2017, 00:00

Beljajev sa o vagóny delí s neznámymi Cyperčanmi

Takmer polovicu Tatravagónky získala firma Erdosa Investment. Podľa informácií HN za ňou stojí Jaroslav Strnad.

Beljajev sa o vagóny delí s neznámymi Cyperčanmi
Zdroj: Pavol Funtál

Transakcia, pomocou ktorej vstúpi český priemyselník a zbrojár Jaroslav Strnad do najväčšieho výrobcu nákladných vagónov v Európe, sa podľa informácií HN dostáva pomaly do finále. Už viac ako šesť mesiacov totiž drží 47,5 percenta akcií popradskej Tatravagónky anonymná schránka Erdosa Investment z Cypru. A tá je podľa informácií HN napojená práve na Strnada.

Väčšinový podiel, teda vyše 52 percent, má v rukách slovenská spoločnosť Optifin Invest, ktorá spadá pod veľkopodnikateľov Alexeja Beljajeva a Michala Lazara. Bližšie detaily akcionárskych pohybov ostávajú v tajnosti. „Akcionári spoločnosti nebudú otázky komentovať,“ povedala pre HN šéfka marketingu Tatravagónky Poprad Petra Starovičová.

Zmena akcionárskej štruktúry gigantu súvisí s vlaňajšou emisiou nových akcií. Finančnou operáciou došlo k zvýšeniu základného imania fabriky o 41 miliónov eur na súčasných 86,4 milióna eur. Optifin Invest, doposiaľ ako jediný akcionár podtatranskej vagónky, bol z obchodného registra vymazaný v apríli tohto roka.

Cyperská firma, ktorá aktuálne ovláda takmer polovicu fabriky s ročnými tržbami vyše 200 miliónov eur a aktívami v hodnote takmer 250 miliónov eur, pritom vznikla tesne pred vlaňajšími Vianocami. Oficiálne sa k jej vlastníctvu nikto nehlási. Z dlhodobých rokovaní a zdroja HN však vyplýva, že za majetkovým vstupom stojí zbrojársky magnát Jaroslav Strnad prostredníctvom svojho holdingu. „Platí, že Czechoslovak Group pracuje na majetkovom vstupe do Tatravagónky. Detaily rokovaní ani iné bližšie informácie nebudeme zatiaľ zverejň

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.