Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2017, 00:00

Oseti u nás rozbehli biznis s displejmi

Podnikateľská rodina Khablievovcov zarobila na produkcii televízorov, ktoré pôvodne ani neplánovala vyrábať.

Oseti u nás rozbehli biznis s displejmi
Zdroj: Peter Mayer

Pôvodne do Švajčiarska si to Oseti Khablievovci namierili po predaji svojich podnikateľských aktív v Rusku. Koncom deväťdesiatych rokov v krajine helvétskeho kríža rozbiehajú biznis s CD a DVD nosičmi. Ich obchod v západnej Európe pod značkami Swisstec, Sky a Eternity rastie a Vladislav Khabliev preto hľadá novú lokalitu pre svoj vlastný závod. Voľba nakoniec padá na Slovensko, kde projekt švajčiarskej firmy Sky Media na zelenej lúke získava od vlády štatút významnej investície. Do závodu na výrobu diskov v Novom Meste nad Váhom smerujú napokon priame investičné stimuly za milióny eur.

Oset narodený na Kaukaze v decembri 2003 zakladá na Považí fabriku Universal Media Corporation Slovakia, ktorá však po štartovacích komplikáciách napokon definitívne zmení svoje výrobné portfólio. Namiesto produkcie CD a DVD nosičov sa firma zameria na výrobu plochých obrazoviek a displejov. Továreň postupne za pomoci syna Aslana Khablieva vyrastie z úplnej nuly na jedného z najväčších výrobcov televízorov v Európe s minuloročným obratom takmer 370 miliónov eur ročne. „V čase, keď sme začali výrobu, išlo o hviezdny produkt. Zachytili sme éru nástupu televízorov s plochou obrazovkou,“ hovorí pre HN šéf Universal Media Corporation Slovakia Aslan Khabliev. Slovensko sa i vďaka podnikateľskej rodine zo Severného Osetska stáva popri produkcii automobilov svetovou veľmocou vo výrobe televízorov. Len vlani totiž traja najväčší slovenskí producenti – Samsung, Foxconn a Universal Media Corporation – z krajiny vyexportovali obrazovky za približne päť miliárd eur.


Podnikanie s Japoncami
V časoch najväčšej slávy firma z Považia vyrobila zhruba 1,5 milióna televízorov ročne a dávala prácu necelým dvom tisíckam ľudí. Televíznu techniku dodávala do obchodných reťazcov pod privátnymi značkami naprieč celým starým kontinentom. Fabrika naposledy zvýšila svoju produkciu zásluhou akvizície japonskej značky Sharp. Japoncom sa totiž v Európe príliš nedarilo, a preto sa v roku 2014 rozhodli pre odpredaj licencií a poľského závodu v Toruni. Keďže Khablievovci dali na stôl pri súboji s taiwanskými, tureckými a čínskymi investormi najlepšiu ponuku, Európania si posledné dva roky produkty a servis Sharpu kupujú práve od nich. Universal Media Corporation preto presunula začiatkom roku 2015 výrobné linky do Poľska a v Novom Meste

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.