Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2017, 23:12

Zápas o akcie Kofoly vyhrávajú českí Gréci

Majitelia minerálky Mattoni sa boja znehodnotenia svojej investície u rivala.

Zápas o akcie Kofoly vyhrávajú českí Gréci
Zdroj: Archív HN

Dva nápojové obry z Česka pokračujú vo vzájomných sporoch. Kým v minulosti sa roky naťahovali o značku hrejivého ovocného nápoja, aktuálne ide o majetkové spory. Do konfliktu sa tentoraz Karlovarské minerální vody a Kofola dostali pre chystané obchody s akciami. Firme z Karlových Varov, ktorá je najväčším výrobcom minerálnych a pramenitých vôd v strednej Európe, sa totiž nepáči ponuka slovinskej dcéry Kofoly na skúpenie až piatich percent akcií svojej materskej spoločnosti. Obchod však napriek silnému odporu karlovarských minerálok prebehne. Akcionári jedného z top stredoeurópskych producentov nealko nápojov totiž transakcii dali na konci minulého týždňa zelenú. „Valné zhromaždenie tento bod schválilo. Radenska dala verejnú ponuku na nákup akcií Kofoly do výšky piatich percent. Drobní akcionári, ktorí chcú svoje akcie predať, sa môžu hlásiť,“ hovorí pre HN Jaroslava Musilová, hovorkyňa Kofoly. Akcie nápojovej firmy sa po hlasovaní pohli len mierne dole o 0,22 percenta na 16 eur (415 českých korún) za kus.

Podporený návrh dala na stôl spoločnosť Aetos. Za ňou stojí rodina Samarasovcov, ktorá Kofolu ovláda, a na stretnutí akcionárov mali za sebou väčšinu hlasov. Aetosu, ktorý vznikol len v tomto roku, patrí v Kofole až 68-percentný podiel. Okrem vlastníkov pôvodom z Grécka za firmou stoja aj René Musil a Tomáš Jendřejk, ktorí sú v nápojovom biznise so Samarasovcami od začiatku.


Proti obchodu s akciami
Pri očakávaných pohyboch by sa v najbližších

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.