Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2017, 00:00

Strnad chystá vstup do českej vagónky

Veľkí hráči v doprave majú zálusk na konkurenčnú fabriku

Strnad chystá vstup do českej vagónky
Zdroj: Alexandr Satinský, MAFRA

Odkúpiť pohľadávku voči tradičnej priemyselnej značke, ktorá sa potáca na hranici prežitia, a neskôr ju ovládnuť napríklad v reštrukturalizácii či konkurze. Takýmto receptom sa pokúša český zbrojársky magnát Jaroslav Strnad s podporou železničného kráľa zo Slovenska Alexeja Beljajeva nepriamo preniknúť do krachujúcej českej vagónky Heavy Machinery Services z mesta Louny. Medzi jej kľúčových veriteľov totiž patrí pražská spoločnosť Gomanold. Tá sa nedávno zmocnila pohľadávky v nominálnej výške necelých 12 miliónov eur, ktorá pôvodne patrila VÚB. Firma s rovnomenným cyperským vlastníkom preto sedí v dočasnom veriteľskom výbore zadlženej vagónky a tlačí na vyhlásenie konkurzu na jej majetok.

„Veriteľ považuje za jediný možný spôsob riešenia úpadku dlžníka konkurz. V situácii, v ktorej sa podnik Heavy Machinery Services nachádza, nie je naplnený základný zmysel reštrukturalizácie, pretože u dlžníka neexistuje žiadna vlastná výroba, ktorú by bolo možné reorganizovať,“ tvrdí v dokumentoch pre konkurzný súd Gomanold. Firma pritom vlastní ďalšie nezabezpečené pohľadávky za takmer šesť miliónov eur, časť z nich insolvenčný správca Heavy Machinery Services poprel. Súčasnému majiteľovi železničnej fabriky, ktorá sa pôvodne volala Legios, sa postup dua Strnad – Beljajev nepáči, a preto sa útok na podnik snaží odraziť.


Výrobu prenajali
Česká vagonárska firma tvrdí, že reštrukturalizačným plánom reálne disponuje a za zmätky na súdoch, ktoré po rokoch svoje rozhodnutie dať jej druhú šancu zmenili, čím celé konkurzné konanie vrátili na úplný začiatok, nezodpovedá. „Dlžník v spolupráci s novo angažovaným ekonomickým poradcom pripravuje k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.