09.10.2017, 00:00

Firma už neexistuje. Pivo s jej etiketou sa však naďalej predáva v obchodoch

Producent sa odvoláva na tradíciu popradského piva Tatran. Podľa medializovaných informácií ho však varia v Poľsku. Ako informuje stránka o pive, pivovar skončil s výrobou ešte v roku 2007 a pivo sa ďalej varí ako „licenčné“. Kam sa však výroba premiestnila, nie je jasné. Pivovar vlani pripustil, že ho varí v susednom Poľsku, podľa všetkého v pivovare Van Pur v Rakszawe. Na stránke Združenia výrobcov piva a sladu je pivovar uvedený len ako Tatranská sladovňa. Po otvorení stránky sa objavia údaje o firme Pilsberg, s. r. o. O tom, či sa pivo varí v Poľsku, stránka Pilsbergu neinformuje.
Zdroj: archív HN

V regáloch obchodných sietí na severe Slovenska sa objavujú potraviny, ktorých pôvodca a distribútor neexistuje. Popradská pivovarnícka spoločnosť Pilsberg Beverages, nástupca druhého najstaršieho slovenského pivovaru Tatran Poprad, sa už vlani v marci poslala do konkurzu. Súdy firmu definitívne zrušili a vymazali z Obchodného registra minulý rok začiatkom augusta.

To však už 14 mesiacov neexistujúcej popradskej firme Pilsberg Beverages nebráni v tom, že sa jej meno, napriek oficiálnemu zániku, stále objavuje na etiketách fľašovaných pív Tatran, Staročesko a Kamzík. Nápoje v skutočnosti distribuuje vo februári 2015 založená spoločnosť Pils Group z Prešova, ktorá z predaja produktov inkasuje príjmy.

Firma na otázku HN, prečo na svojich výrobkoch uvádza neaktuálne a nepravdivé informácie, neodpovedala. Neoficiálny zdroj blízky skupine Pilsberg tvrdí, že podnik disponuje ešte z minulosti veľkým množstvom štítkov s názvom zrušenej Pilsberg Beverages. Etikety preto v snahe minimalizovať výrobné náklady na produkciu pív Tatran a Kamzík používa dodnes. Podľa informácií HN mu za to hrozí pokuta až do 100-tisíc eur.

Spolumajiteľmi pivovarníckej skupiny, ktorá od roku 2007 presunula varenie piva spod Tatier do Poľska, sú rodiny Cehelských z Prešova a Lazarovcov s Haščákovcami z Košíc. Za vlastníckou štruktúrou fantómového pivovaru z Popradu pritom tieňovo stojí bývalý viceprimátor Košíc a pred vyše rokom odídený šéf Vodohospodárskej výstavby Ladislav Lazár.

Ide o klamanie spotrebiteľa
Z tvrdení kontrolórov vyplýva, že pôvodca potravín je priamo zodpovedný za informácie na obale, a preto musí zabezpečiť ich pravdivosť a presnosť. „Označenie potraviny musí byť správne a pravdivé, aby umožňovalo jej vysledovateľnosť. Nie je prípustné, aby zrušená firma naďalej etiketovala pod hlavičkou Pilsberg Beverages a bola zodpovedná za informácie o potravine na etikete výrobku,“ hovorí pre HN Zuzana Büchlerová zo Št

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.