12.10.2017, 00:00

Kauza Veľký Slavkov. Kiska má čo vysvetľovať

Paška, ktorý prezidenta kritizuje, tvrdí, že polícia si nekonala svoju povinnosť.

Andrej Kiska
Zdroj: Peter Mayer

Podnikateľ Andrej Kiska pred 18 rokmi kupoval lúku pod Vysokými Tatrami v lokalite Horný Slavkov, ku ktorým sa predávajúci mohol dostať cez podozrivé transakcie na Katastrálnom úrade v Poprade. V súčasnosti už prezident Andrej Kiska je totiž od roku 1999 vlastníkom parcely v rozlohe 1,2 hektára, o ktorú sa práve rozbiehajú intenzívne majetkové spory.

Na prípad upozornil prvý podpredseda vládnej strany SNS Jaroslav Paška. Poslanec Paška je pritom vzdialeným príbuzným pôvodných majiteľov pasienku z Popradu, ktorí majú v prípade figurovať ako poškodení. „Približne pred jeden a pol rokom ma požiadali o pomoc. Poškodení sa obrátili na vyšetrovacie orgány, ale polícia vydala absurdný rozsudok.

V ňom vec nakoniec vyhodnotila ako priestupok. V odvolaniach totiž prokuratúra posudzovala iba formálnu stránku veci, takže neuspeli. Polícia si absolútne nesplnila svoju elementárnu povinnosť. Nemajú preto inú možnosť, ako sa spätne dostať k svojmu majetku, iba podať žalobu na súde voči súčasnému majiteľovi pozemku,“ približuje pre HN spor o Kiskov pozemok v Tatrách Jaroslav Paška.

Prezident Andrej Kiska pritom tvrdí, že o majetkovoprávnom pozadí parcely spadajúcej do chotára Veľkého Slavkova či údajných čachroch na pozemkovom úrade nevedel. „V kúpno-predajnej zmluve z roku 1999 je v jednom z bodov napísané, že na pozemku nie sú žiadne ťarchy, ani vecné bremená,“ odkazuje prezident cez hovorcu Romana Krpelana. V roku 1999 totiž Kiska pasienok kúpil od podnikateľa Júliusa Sirockéh

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.