Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2017, 00:00

Majského park v Bánovciach láme rekordy

Kord Slovakia disponuje parkom s takmer 50 firmami.

Majského park v Bánovciach láme rekordy
Zdroj: Kord Slovakia

V najlepších rokoch zišlo z výrobných liniek národného podniku Tatra ročne až 70-tisíc kusov náprav a 20-tisíc vozidiel legendárnej značky nákladiakov. S nástupom turbulentných 90. rokov však výrobný program prvej slovenskej automobilky v Bánovciach nad Bebravou padol na kolená. Po definitívnom páde nástupníckych firiem okolo firmy Tatra-Sipox rozľahlý areál fabriky osirel. Do roku 2003 totiž nemal jediného perspektívneho nájomcu.


Druhý dych
Zastaraného a opusteného výrobného areálu sa ujala spoločnosť Kord Slovakia, ovládaná podnikateľskou rodinou Majských. Pod ich taktovkou vyrastá na hornej Nitre najúspešnejší hnedý priemyselný park na Slovensku. „V súčasnosti evidujeme 48 nájomcov, z toho 33 považujeme za významných z hľadiska zamestnanosti. Tieto spoločnosti dokopy zamestnávajú približne 3 500 ľudí. Zároveň rokujeme o príchode nových investorov, pre ktorých už pripravujeme priestory,“ hovorí pre HN jeden z akcionárov spoločnosti Kord Slovakia Jozef Majský mladší.


Okolo roku 2000 totiž na Slovensku vznikali i ďalšie priemyselné parky, ktoré nevyrástli na zelenej lúke, ale v pôvodných areáloch bývalých štátnych podnikov. Tie sa v 90. rokoch síce úspešne sprivatizovali, ale mnohé z nich sa pod tlakom straty zahraničných trhov výrazne scvrkli alebo skrachovali. „Nevyužívané budovy a pozemky potom ponúkali na predaj a prenájom menším domácim firmám a zahraničným investorom. Niektorí majitelia pritom do nich investovali – zlepšovali energetiku a príjazdové cesty či rekonštruovali nehnuteľnosti pre budúcich nájomníkov,“ konštatuje vo svojej analýze priemyselných parkov Peter Kremský z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Výnimkou nebola ani spoločnosť Kord Slovakia.


Firma investície do priemyselného parku za posledných 14 rokov odhaduje celkovo na približne 40 miliónov eur.


Vedie automotive
Medzi najnovších investorov v priemyselnom parku spoločnosti Kord Slovakia sa radí nemecký producent kovových súčiastok pre traktory a poľnohospodárske stroje Hörmann Automotive. Spoločnosť začala ostrú prevádzku v lete tohto roka, do technologického vybavenia investovala dva milióny eur. V čase našej návštevy dávala prácu približne 50 ľuďom s tým, že do konca roka sa ich počet zvýši na 150. „Sme pripravení investovať ďalšie prostriedky, pretože táto lokalita má pre nás veľký potenciál,“ povedal konateľ Hörmann Automotive Slovakia Erich Wimmer.


Jednou z prvých investícií, ktorá sa nasťahovala do zrekonštruovaných hál po výrobe náprav pre automobily Tatra, bol nemecký výrobca nákladných automobilov Man. Jeho dc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.