Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2017, 00:00

Prešovský podnikateľ úspešne škrtá dlhy

Prešovčan Rastislav Bilas je známy aj z kauzy Interblue Group.

Prešovský podnikateľ úspešne škrtá dlhy
Zdroj: Peter Mayer

Rébus, ako splatiť úvery za milióny eur a pritom neprísť o celý majetok, straší väčšinu slovenských podnikateľov. Svojským spôsobom ho vyriešil kontroverzný biznismen z Prešova Rastislav Bilas známy z kauzy prvej Ficovej vlády okolo predaja emisií Interblue Group. Bilasovu farmafirmu Vulm SK totiž ťažil nesplatený úver za viac ako 4,8 milióna eur z českej nebankovky Metropolitní spořitelní družstvo.


Prešovčan však svoju pôvodnú farmaceutickú fabriku rozdelil na dve spoločnosti – na zdravú Vulm a tú, ktorej na krku visela nevrátená miliónová pôžička z Česka – Vulm SK. Začiatkom februára následne Vulm SK zmenila majiteľa i meno. A už pod novým názvom Bene Pharma úspešne škrtá pod drobnohľadom súdov svoje miliónové dlhy. „Súd potvrdzuje reštrukturalizačný plán dlžníka Bene Pharma, o ktorom hlasovala schvaľovacia schôdza dňa 4. októbra 2017, a končí reštrukturalizáciu dlžníka,“ uvádza vo svojom rozhodnutí prešovský sudca Tomáš Novák.


Jediným spoločníkom firmy, ktorá bola donedávna pod ochranou pred veriteľmi, je firma Bene Group patriaca košickým podnikateľom Miroslavovi Tajtákovi a Vitalijovi Ivanovovi. Súčasných vlastníkov bývalej firmy Rastislava Bilasa sa HN v Košiciach nepodarilo vyhľadať.


Na scéne Kellnerova pravá ruka
Žiadosťou o reštrukturalizáciu pritom Bene Pharma prerušila konkurzné konanie. Rozpredaj jej majetku totiž požadovala spoločnosť Credis Invest Alfa z Bratislavy. Tá postúpením z konkurznej podstaty po skrachovanej českej záložni získala voči Vulm SK pôvodnú pohľadávku, ktorá spolu s príslušenstvom v máji tohto roka atakovala sumu 7,5 milióna eur.

Bilasov veriteľ, Credis Invest Alfa, pritom spadá pod cyperský Kaprain Holding, ktorý vlastní český milionár Karel Pražák médiami označovaný za pravú ruku najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. Vyše sedemmiliónovú pohľadávku si síce Pražák prihlásil do reštrukturalizácie Bene Pharma, správca Ján Bodnár ju však v celej vý

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.