Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2017, 23:19

Košická fabrika sa zbavila dlhu za nepostavenú minioceliareň v Maďarsku

Firmu Invita ťažila nevydarená investícia v Maďarsku.

Košická fabrika sa zbavila dlhu za nepostavenú minioceliareň v Maďarsku
Zdroj: MTI

Košický závod Invita, zhodnocujúci v tieni východoslovenských železiarní plechy valcované za tepla, sa dostáva z najhoršieho. Firmu totiž okrem iného ťažila neúspešná investícia do plánovanej maďarskej minioceliarne Miskolc Steel Mills slovenského podnikateľa so sýrskymi koreňmi Aksama Barakata. Košičania začiatkom roka požiadali súdy o ochranu pred veriteľmi a vďaka reštrukturalizácii škrtajú časť svojich dlhov. „Okresný súd Košice I potvrdzuje reštrukturalizačný plán dlžníka Invita a ukončuje reštrukturalizáciu dlžníka Invita,“ konštatuje v rozhodnutí sudkyňa Slávka Garančovská.


Dôležití veritelia
Celkovo 16 veriteľov si voči košickému obchodníkovi s oceľou prihlásilo dokopy 143 pohľadávok. Ich súhrnná suma sa vyšplhala na takmer 33,5 milióna eur. Medzi najväčších veriteľov sa zaradila financujúca Poštová banka. Tá si nárokovala až 18,1 milióna eur. Druhým najväčším čakateľom na peniaze sa stala spoločnosť Tango LN z Trnavy, ktorá je zároveň väčšinovým majiteľom Invity. Tá cez desiatky pohľadávok prihlásila až 7,9 milióna eur. Veriteľom Košičanov je aj najbohatší muž Ukrajiny Rinat Achmetov. Jeho firme Metinvest International Slováci nevyplatili faktúry približne za milión eur. Na akých pilieroch ozdravný plán Invity stojí, firma pre HN nespresnila. Reštrukturalizačný správca Slavomír Dubjel pritom poprel čo do výšky a existencie iba tri pohľadávky patriace švajčiarskej spoločnosti Airol Assets AG, tureckému dodávateľovi technológií pre oceliarne Germaksan Makina a maďarskej štátnej exportno-importnej banke Exim Bank. Švajčiari dodali do Košíc oceľové plechy a v reštrukturalizácii si uplatňovali 1,8 milióna eur vrátane úrokov z omeškania. Ich nárok však nebol uznaný.


Problém s maďarskou oceliarňou
Invitu pritom najviac ťažila skrachovaná investícia do oceliarskej fabriky v Maďarsku, ktorá mala vzniknúť na troskách tamojších oceliarní DAM pri meste Miškovec. Projekt zahraničnej oceliarne rozbehli ešte v roku 2013 košické firmy Invita a Mokrance Steel Mills zo sféry Barakatovho vplyvu. Do čela Miskolc Steel Mills sa preto postavil kontroverzný podnikateľ z Košíc Aksam Barakat.


Obe slovenské firmy držali v budúcej fabrike polovičný podiel. Postupne k sebe podľa výpisu z maďarského obchodného registra pribrali ďalších partnerov. Chystanú investíciu zhruba za 60 miliónov eur podporila úverom vo výške takmer 35 miliónov eur štátna Magyar Export – Import Bank. Vo firme sa jej však stratili milióny eur a na mieste fabriky, ktorá mala od druhej polovice roku 2016 zamestnáv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.