Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2017, 00:00

V Lučenci zmizlo 14 miliónov z eurofondov​

Spoločnosť spájaná aj s kauzou Interblue Group zhltla milióny v eurofondoch.

V Lučenci zmizlo 14 miliónov z eurofondov​
Zdroj: pwr.sk

V roku 2009 dostala spoločnosť PWR-Plastic Waste Recycling dotáciu z eurofondov na vznik fabriky na likvidáciu plastov a výrobu palív. Firma od vzniku v roku 2012 nič nevyrobila, dobehli ju akurát jej dlhy. O svoje pohľadávky sa tak prihlásili nielen viacerí dodávatelia aj zo zahraničia, ale aj rezort životného prostredia, ktorý od nefungujúcej fabriky požaduje vrátenie príspevku vo výške 13,7 milióna eur.


Tým sa zoznam pohľadávok nekončí. Prihlásilo sa dohromady 39 veriteľov a konečná suma pohľadávok dosahuje necelých 32 miliónov eur. Finančný stav firmy pošramotil aj požiar, ktorý spôsobil značné materiálne škody. Napriek tomu jej súdy dávajú druhú šancu a potvrdili spoločnosti plán reštrukturalizácie.

Pri Lučenci vďaka najvyššej eurofondovej dotácii v histórii odpadového hospodárstva na Slovensku vo výške takmer 14 miliónov eur stojí recyklačná fabrika, ktorá patrí k technologickým unikátom v celej Európe. Spoločnosť PWR-Plastic Waste Recycling spájaná s kauzou predaja emisií Interblue Group totiž mala meniť staré použité plasty na naftu a vykurovací olej.


Namiesto produkcie ropných látok však v posledných rokoch vyrábala svojim anonymným majiteľom iba problémy. Fabrika sa totiž nikdy poriadne nerozbehla, až ju napokon dobehli dlhy. Firma napokon robí za svojou minulosťou hrubú čiaru. A veritelia i súdy jej dávajú druhú šancu. „Okresný súd Bratislava I potvrdzuje reštrukturalizačný plán dlžníka PWR-Plastic Waste Recycling a ukončuje reštrukturalizáciu dlžníka PWR-Plastic Waste Recycling,“ uvádza v rozhodnutí sudkyňa Angela Balázsová.


Výroba nebeží na plné obrátky
Vlani pritom výrobca minerálnych olejov z odpadových plastov čelil hrozbe konkurzu na návrh podnikateľa Jána Čaneckého z Rosiny pri Žiline. Ten spoločnosti cez desiatky pôžičiek od septembra 2015 do júna 2016 požičal dokopy okolo 364-tisíc eur. Konkurzné konanie však súd prerušil vo februári tohto roku pre pokus o záchranu PWR cez reštrukturalizáciu svojich dlhov.


Spoločnosť, ktorá sa v minulosti volala Mi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.