Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2018, 00:00

Niekdajšia Beljajevova fabrika mení majiteľa

Zlievareň v Prakovciach kedysi zamestnávala 400 ľudí.

Zlievareň Railway Casted Components z hladovej doliny v Prakovciach na východe Slovenska dostali ešte pred tromi rokmi na kolená protiruské sankcie. Tie totiž tvrdo zasiahli jej jediného odberateľa odliatkov – najväčšieho ruského výrobcu nákladných vagónov United Wagon. Firma z portfólia ruského biznismena Alexandra Nesisa pritom ovládala polovicu padlej zlievarne, zvyšok držala v rukách popradská Tatravagónka slovenských veľkopodnikateľov Alexeja Beljajeva a Michala Lazara. Slovensko-ruská firma po svojom definitívnom bankrote po sebe zanechala dlhy za približne 28 miliónov eur.


Skrachovaná fabrika z Prakoviec, do ktorej v roku 2013 poslala Ficova vláda investičnú pomoc vo výške 10 miliónov eur, však mení majiteľa. „Moja spoločnosť nadobudla majetok spoločnosti Railway Casted Components v konkurze v rámci konkurzného konania. Spoločnosť BFI design je v mojom výlučnom vlastníctve. Čo sa týka plánov do budúcnosti, momentálne rokujem s viacerými možnými partnermi o využití dotknutého areálu,“ hovorí pre HN bardejovský advokát Miloš Sobek, ktorý je konateľom a vlastníkom prešovskej spoločnosti BFI design. Výška transakcie nie je známa. Pred vyhlásením konkurzu sa papierovým stopercentným akcionárom spoločnosti Railway Casted Components stal začiatkom decembra 2015 popradský podnikateľ Peter Fedor. Tatravagónka tak týmto krokom oficiálne z neúspešného projektu vycúvala.


Čaká sa na investičný zámer
Starosta Prakoviec Pavol Lukáš vraví, že o zámeroch nového majiteľa zlievarne zatiaľ veľa informácií n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.