01.02.2018, 00:00

Budamar kupuje polovicu Beljajevovej Tatravagónky

Popradská spoločnosť sa teší veľkému počtu zákaziek. Spojenie s Budamarom musí odobriť Protimonopolný úrad.

Po kúpe podielu v Tatravagónke sa Budamar viac posilní.
Zdroj: TASR

Dlhoočakávaný predaj najväčšieho výrobcu nákladných vagónov v Európe je na konci. Do Tatravagónky Poprad, patriacej dvojici železničných kráľov Alexejovi Beljajevovi a Michalovi Lazarovi, totiž vstupuje nový spolumajiteľ.

Druhým akcionárom strojárskej fabriky pod Tatrami sa popri spoločnosti Optifin Invest stáva najväčší železničný nákladný prepravca na Slovensku. „Akcionári spoločnosti Tatravagónka v týchto dňoch uzavreli dohodu o predaji podielu spoločnosti Budamar Logistics. Tá sa týka strategického partnerstva oboch spoločností a kapitálového vstupu spoločnosti Budamar do Tatravagónky,“ uvádza pre HN hovorkyňa Tatravagónky Petra Starovičová.


Nepotvrdenú informáciu o predaji časti akcionárskeho podielu ako prvý priniesol denník SME. HN sa s predsedom Predstavenstva Budamar Logistics Petrom Malcom do redakčnej uzávierky spojiť nepodarilo. Tatravagónka výšku transakcie, predaný akcionársky podiel ani ďalšie detaily obchodu nezverejnila. Spojenie oboch firiem podlieha odobreniu od antimonopolných úradov viacerých európskych krajín.


Zmenu akcionárskej štruktúry avizoval európsky líder vo výrobe vagónov už dlhší čas. O chystanom predaji vagónky informovali HN ako prvé ešte v roku 2015. Akcionárom sa mal stať český zbrojársky magnát Jaroslav Strnad. Koncom roku 2016 preto popradská fabrika emitovala nové akcie v nominálnej hodnote 41 miliónov eur, čo zodpovedá 47,5-percentnému podielu na základnom imaní firmy. Nové akcie vtedy obratom získala cyperská schránka Erdosa Investment, ktorá bola špeciálne založená na účely Strnadovho majetkového vstupu do popradskej Tatravagónky. V závere roku 2017 však z chystaného obchodu zišlo, český veľkopodnikateľ nezohnal potrebné financi

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.