Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2018, 00:00

Budamar kupuje polovicu Beljajevovej Tatravagónky

Popradská spoločnosť sa teší veľkému počtu zákaziek. Spojenie s Budamarom musí odobriť Protimonopolný úrad.

Budamar kupuje polovicu Beljajevovej Tatravagónky
Zdroj: TASR

Dlhoočakávaný predaj najväčšieho výrobcu nákladných vagónov v Európe je na konci. Do Tatravagónky Poprad, patriacej dvojici železničných kráľov Alexejovi Beljajevovi a Michalovi Lazarovi, totiž vstupuje nový spolumajiteľ.

Druhým akcionárom strojárskej fabriky pod Tatrami sa popri spoločnosti Optifin Invest stáva najväčší železničný nákladný prepravca na Slovensku. „Akcionári spoločnosti Tatravagónka v týchto dňoch uzavreli dohodu o predaji podielu spoločnosti Budamar Logistics. Tá sa týka strategického partnerstva oboch spoločností a kapitálového vstupu spoločnosti Budamar do Tatravagónky,“ uvádza pre HN hovorkyňa Tatravagónky Petra Starovičová.


Nepotvrdenú informáciu o predaji časti akcionárskeho podielu ako prvý priniesol denník SME. HN sa s predsedom Predstavenstva Budamar Logistics Petrom Malecom do redakčnej uzávierky spojiť nepodarilo. Tatravagónka výšku transakcie, predaný akcionársky podiel ani ďalšie detaily obchodu nezverejnila. Spojenie oboch firiem podlieha odobreniu od antimonopolných úradov viacerých európskych krajín. Logistická skupina Budamar napokon v popradskej vagónke podľa informácií HN získala 50-percentný podiel.


Zmenu akcionárskej štruktúry avizoval európsky líder vo výrobe vagónov už dlhší čas. O chystanom predaji vagónky informovali HN ako prvé ešte v roku 2015. Akcionárom sa mal stať český zbrojársky magnát Jaroslav Strnad. Koncom roku 2016 preto popradská fabrika emitovala nové akcie v nominálnej hodnote 41 miliónov eur, čo zodpovedá 47,5-percentnému podielu na základnom imaní firmy. Nové akcie vtedy obratom získala cyperská schránka Erdosa Investment, ktorá bola špeciálne založená na účely Strnadovho majetkového vstupu do popradskej Tatravagónky. V závere roku 2017 však z chy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.