Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2018, 23:01

Zistenie HN: Súd rozhodol. Kúpele Brusno sú bližšie ku konkurzu

Zamotaný príbeh okolo sporu medzi kúpeľmi a štátnou bankou pokračuje.

O kúpeľoch Brusno ste už zaručene počuli. Základným prostriedkom liečby je tu minerálna voda, takže ak milujete oddych vo vode, našli sme miesto presne pre vás! Nájdete tu však aj osobitné oddelenie oxygenoterapie, ktoré ponúka liečbu plynovými injekciami a suchý uhličitý kúpeľ. Navyše, pitie minerálnej vody priaznivo pôsobí pri tráviacich problémoch a vášmu telu dodá nespočetné množstvo potrebných minerálov. Jednoducho povedané, tieto Vianoce môžete stráviť v lone prírody ponorený do liečivej minerálnej vody.
Zdroj: Kúpele Brusno

Kúpele Brusno, ktoré sa od apríla 2014 zachraňovali škrtaním starých dlhov, takmer tri roky čakali na kľúčový verdikt. Najprv ich totiž tesne pred ukončením reštrukturalizácie poslal začiatkom októbra 2014 banskobystrický súd priamo do konkurzu. Neskôr ich Ústavný súd svojím nálezom vrátil späť do hry tak, že súdu prikázal rozhodnúť o potvrdení alebo zamietnutí veriteľmi schváleného plánu záchrany. Po 29 mesiacoch čakania napokon kúpeľníci z Brusna druhú šancu nedostávajú. „Okresný súd Banská Bystrica zamieta reštrukturalizačný plán dlžníka Kúpele Brusno,“ konštatuje v rozhodnutí sudkyňa Ľubica Mojžišová.


Kúpele s vyše 180-ročnou históriou sa dostali do existenčných problémov po tom, čo nevládali splácať pôžičku od financujúcej banky. Peniaze použili na komplexnú rekonštrukciu a prístavbu wellness centra. Aktuálne v nich pracuje okolo 120 ľudí. Súdne ťahanice okolo kontroverznej reštrukturalizácie sa však s najväčšou pravdepodobnosťou nekončia. Správkyňa Veronika Škodová totiž avizuje viaceré právne kroky. „Proti rozhodnutiu podám odvolanie na Krajský súd v Banskej Bystrici. Tentoraz súd takúto možnosť pripustil na rozdiel od rozhodnutia o konkurze na majetok kúpeľov. Podľa výsledku odvolania nevylučujem ani možnosť, že celá vec opäť skončí na Ústavnom súde,“ reaguje na najnovší vývoj reštrukturalizačná správkyňa.


Banka tlačila kúpele do konkurzu
Boj o budúcnosť a nadvládu nad legendárnymi horehronskými kúpeľmi tak naďalej sprevádzajú neočakávané zvraty. Zmietnutie ozdravného plánu zo stola totiž pripravuje pôdu pre opätovné rozbehnutie konkurzu na majetok firmy, ktorý koncom júla 2015 stopol Ústavný súd. Kameňom úrazu sa stalo popretie prihlásených pohľadávok financujúcej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky vo výške necelých deväť miliónov eur. Dôvodom bola formálna chyba zo strany štátnych bankárov, Škodová pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.