Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2018, 00:00

J&T cúvla z top českej rafinérky

Česko-slovenskí finančníci predávajú svoj podiel v Unipetrole poľskému PKN Orlen.

Vlani v lete to vyzeralo na situáciu „kto z koho“. Poľský rafinérsky gigant Polski Koncern Naftowy Orlen totiž plánoval vytesnenie menšinových akcionárov vrátane J&T z českého petrochemického holdingu Unipetrol. Dôvodom bolo stupňujúce sa napätie medzi majiteľmi.


Otvorenú vojnu medzi dominantným vlastníkom z Poľska, ktorý ovláda takmer dve tretiny Unipetrolu, a slovenskou finančnou skupinou J&T odštartovalo predvlaňajšie prevzatie zadlženej a zastaranej chemičky Spolana Neratovice. Druhý najväčší akcionár rafinérie, cyperská firma Paulinino z portfólia finančnej skupiny J&T, posielala Poliakom podobný odkaz – sme pripravení odkúpiť podiel PKN Orlen alebo predať náš podiel za adekvátnu cenu.


Po vyše pol roku sa boj o nadvládu končí. Poliaci totiž hlásia, že svoj akcionársky podiel v Unipetrole dvíhajú z necelých 63 percent na 94-percentnú hranicu. „Môžem potvrdiť, že spoločnosť Paulinino kladne reagovala na dobrovoľnú ponuku PKN Orlen a svoje akcie v akceptačnom termíne uplatnila u obchodníka. Vzhľadom na fakt, že bola splnená podmienka dobrovoľnej ponuky, bude obchod vyrovnaný a investícia Paulinino v Unipetrole sa končí,“ uvádza pre HN Pavel Muchna, zástupca cyperského akcionára Paulinino. Poliaci menšinovým akcionárom ponúkli necelých 15 eur za jednu akciu.


Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.