Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 00:00

Keď sú zlaté tehličky málo. Chrenek kúpil rovno baňu

Československí podnikatelia o investícii do zlatej bane uvažujú už dlhšie. Teraz už v Etiópii začali s prieskumom v danej lokalite.

Zlato je záruka, nedostatková komodita, ale aj dlhodobá investícia. Dôvodov, prečo investovať práve do zlata, preto existuje hneď niekoľko. Skupina česko-slovenských milionárov stojacich za spoločnosťou Moravia Steel si však povedala, že zarobené milióny neinvestujú do nákupu zlatých tehiel, ale priamo do zlatej bane.


Česká firma známa z biznisu s oceľou, ktorú ovládajú podnikatelia Tomáš Chrenek, Ján Moder, Evžen Balko a Mária Blašková, totiž cez svoju dcéru vlastní povolenia na hľadanie zlatej žily v Afrike. „Môžem potvrdiť, že v Etiópii firma Moravia Mining Plc. získala licenciu a zaoberá sa prieskumom určitej oblasti pre prípadnú ťažbu kovov,“ hovorí pre HN hovorkyňa skupiny Moravia Steel – Třinecké železárny Petra Macková Jurásková.


Moravia Steel svoju ťažobnú spoločnosť založila ešte v apríli 2015 spoločne s tamojším biznismenom Dawit-om Shibru-om. Slováci v spoločnom podniku vlastnia 76-percentný podiel, zvyšok patrí Afričanovi. Následne sa pod hlavičkou Moravia Mining zapojili do vládneho tendra na získanie prieskumných licencií. K dohode s etiópskym ministerstvom pre ťažobný priemysel došlo v septembri 2016.


Česko-etiópsky joint-venture podnik vtedy získal trojročné povolenia na priesku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.