13.02.2018, 00:00

Keď sú zlaté tehličky málo. Chrenek kúpil rovno baňu

Československí podnikatelia o investícii do zlatej bane uvažujú už dlhšie. Teraz už v Etiópii začali s prieskumom v danej lokalite.

Spoločnosti Agel SK, ktorú ovláda aj podnikateľ Chrenek, na fotografii, sa ešte nepodarilo dosiahnuť zisk. Snímka: Hospodářské noviny
Zdroj: Hospodářské noviny

Zlato je záruka, nedostatková komodita, ale aj dlhodobá investícia. Dôvodov, prečo investovať práve do zlata, preto existuje hneď niekoľko. Skupina česko-slovenských milionárov stojacich za spoločnosťou Moravia Steel si však povedala, že zarobené milióny neinvestujú do nákupu zlatých tehiel, ale priamo do zlatej bane.


Česká firma známa z biznisu s oceľou, ktorú ovládajú podnikatelia Tomáš Chrenek, Ján Moder, Evžen Balko a Mária Blašková, totiž cez svoju dcéru vlastní povolenia na hľadanie zlatej žily v Afrike. „Môžem potvrdiť, že v Etiópii firma Moravia Mining Plc. získala licenciu a zaoberá sa prieskumom určitej oblasti pre prípadnú ťažbu kovov,“ hovorí pre HN hovorkyňa skupiny Moravia Steel – Třinecké železárny Petra Macková Jurásková.


Moravia Steel svoju ťažobnú spoločnosť založila ešte v apríli 2015 spoločne s tamojším biznismenom Dawit-om Shibru-om. Slováci v spoločnom podniku vlastnia 76-percentný podiel, zvyšok patrí Afričanovi. Následne sa pod hlavičkou Moravia Mining zapojili do vládneho tendra na získanie prieskumných licencií. K dohode s etiópskym ministerstvom pre ťažobný priemysel došlo v septembri 2016.


Česko-etiópsky joint-venture podnik vtedy získal trojročné povolenia na priesku

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.