Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2018, 00:00

Unikátna slovenská baňa na Spiši sa topí v dlhoch

Jediná fungujúca hlbinná baňa na baryt v strednej Európe bojuje o prežitie.

Unikátna slovenská baňa na Spiši sa topí v dlhoch
Zdroj: Reuters

Spoločnosti Sabar, ktorá prevádzkuje v obci Poráč na Spiši jedinú funkčnú hlbinnú baňu na baryt v strednej Európe, hrozí bankrot. Firmu so sto zamestnancami v poslednom čase stíha jedna katastrofa za druhou. Najprv v polovici januára prišiel v hĺbke 300 metrov pod zemou tragicky o život jeden z jej baníkov.

Následne poslednej dedičke tradície rudného baníctva v regióne Spiša nedala druhú šancu časť jej veriteľov a potom ani súd.


Od začiatku minulého roku sa totiž banský podnik zo Spiša zachraňuje v reštrukturalizácii. „Okresný súd Košice I zamieta reštrukturalizačný plán dlžníka schválený na schvaľovacej schôdzi konanej dňa 22. januára 2018,“ uvádza v rozhodnutí sudca Pavel Varga. Firme tak reálne hrozí konkurz na jej majetok. Konateľ a majiteľ spoločnosti Sabar Ľuboš Kováč na otázky HN neodpovedal. Zdroj HN blízky firme však tvrdí, že podnik sa proti verdiktu súdu odvolal. O prijatí či zamietnutí záchranného plánu tak roz

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.