Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2018, 00:00

Kmotrík stavil na tabak. V Česku je už dvojkou

Do tejto pozície GG Tabak posúva akvizícia tesnej väčšiny vo veľkodistribútorovi cigariet z Jihlavy.

Podnikateľ Ivan Kmotrík starší so svojím synom
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Jeden z najbohatších Slovákov pokračuje v tabakovej expanzii v susednom Česku. Keď vlani Ivan Kmotrík cez svoju slovenskú spoločnosť GG Tabak zo skupiny Grafobal prikúpil zhruba za 22,3 milióna eur konkurenčnú maloobchodnú sieť Valmont, vytvoril českú trafikantskú trojku. Za tamojším suverénnym lídrom trhu Geco s 260 predajňami, 10 veľkoobchodmi a celkovým obratom vyše 1,1 miliardy eur však „kmotríkovci“ stále výrazne zaostávali.


Do pozície jednoznačnej dvojky trhu Slovákov posúva až akvizícia tesnej väčšiny v druhom najväčšom českom veľkodistribútorovi cigariet z Jihlavy. „V Českej republike sa má pod vplyvom vývoja legislatívy v najbližších dvoch rokoch zásadne zmeniť trh. Vzhľadom na očakávané zmeny sme to vyhodnotili tak, že sa spojíme so spoločnosťou GGT. Mohli by sme sa výrazne posilniť a na to potrebujeme silného partnera.

Spojením chceme získať väčší podiel na trhu,“ hovorí pre HN Josef Vít, šéf a spolumajiteľ spoločnosti Jas ČR. Vít v nej aktuálne drží 22,55 percenta akcií, ďalší podiel 26,4 percenta vlastní jeho najbližšia rodina.

Slovenská firma GG Tabak totiž koncom vlaňajška získala od rodiny Vítovcov presne 51,05 percenta akcií veľkoobchodnej spoločnosti Jas ČR v nominálnej hodnote približne 270-tisíc eur. Za koľko Kmotrík podiel v rodinnej firme kúpil, nie je známe. Transakcia totiž podlieha obchodnému tajomstvu. Spoločnosť GGT svoju akvizíciu nekomentovala. Slováci pritom môžu v budúcnosti získať v českom veľkoobchode i väčší akcionársky podiel. Obchod posudzoval český antimonopolný úrad,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.