Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2018, 00:00

Košickí stavbári trpia kvôli slabým zákazkám

Spoločnosti Inžinierske stavby Košice hrozia jej partneri konkurzom.

Košickí stavbári trpia kvôli slabým zákazkám
Zdroj: Pavol Funtál

Svoju poslednú veľkú zákazku dokončili predvlani, keď do prevádzky odovzdali 10,5 kilometra dlhý úsek R2 Ruskovce-Pravotice. Za zhruba 105 miliónov eur tam Inžinierske stavby Košice okrem novej cesty postavili aj 13 mostov. Odvtedy východoslovenskí stavbári so špecializáciou na cesty stále čakajú na podobný megakontrakt. Firmu z portfólia svetového lídra vo výstavbe cestnej infraštruktúry Colas z Francúzska pritom aktuálne ohrozuje konkurzný návrh z pera subdodávateľa VS Crane z Trenčína. „Okresný súd Košice I začína konkurzné konanie voči dlžníkovi Inžinierske stavby,“ konštatuje sudkyňa Slávka Garančovská.

Menšia trenčianska firma sa živí najmä prenájmom mobilných žeriavov s nosnosťou do 60 ton. Tie sú určené na menšie a stredne veľké stavby. Konateľ a majiteľ VS Crane Vladimír Staňo problém s úhradou pohľadávok voči Košičanom zatiaľ bližšie nerozvádza. „Nebudem to komentovať,“ vraví Staňo. Jasnejšie v obchodnom spore so stavebným gigantom má byť na budúci týždeň. VS Crane vznikla vlani v máji a je pokračovateľom tradície inej Staňovej spoločnosti Autožeriavy Staňo. Tá mala v roku 2015 obrat necelý jeden milión eur.

Ku konkurznému návrhu subdodávateľa, ktorý znamená prvý krok pri možnom vyhlásení insolvencie stavebnej firmy, sa nevyjadrujú ani Inžinierske stavby Košice. „Ve

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.