Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2018, 00:00

Tromfol aj Vadalu. Talian Roda mal najviac dotácií​

Kauza Kontroverzní podnikatelia získali celkovo od roku 2004 na rôznych podporách takmer 66 miliónov eur.

Tromfol aj Vadalu. Talian Roda mal najviac dotácií​
Zdroj: Dreamstime

Pochádzajú z malých dediniek ležiacich na juhu Talianska a na východnom Slovensku roztočili v agrosektore dotačný megabiznis za desiatky miliónov eur. Novinári pritom zistili, že navzájom poprepájané rodinné klany Rodovcov, Vadalovcov a Catroppovcov pôvodom z Kalábrie majú údajne väzby na jednu z najvplyvnejších a najnebezpečnejších mafiánskych organizácií sveta, ‘Ndranghetu.


Tak v skratke vyzerá agrobiznis Talianov na východe Slovenska, kde vlastnia desiatky poľnohospodárskych družstiev a tisíce hektárov pôdy. Celkovo 22 poľnohospodárskym firmám z priameho dosahu talianskych podnikateľov spájaných s organizovaným zločinom štát vyplatil od roku 2004 vo forme dotácií dokopy viac ako 65,5 milióna eur. A to cez priame eurofondové platby, ale aj štátne dotácie.

Vyplýva to z rozsiahlej dokumentácie, ktorú médiám v piatok sprístupnil rezort pôdohospodárstva a jeho Pôdohospodárska platobná agentúra. Na podnikanie Talianov v regióne Zemplína upozornil zavraždený novinár Ján Kuciak v článku, ktorý nestihol dokončiť.


Najštedrejšej podpore sa tešili družstvá z portfólia Diega Rodu. Ten na Slovensko prišiel v polovici 90. rokov a následne skupoval jeden skrachovaný poľnohospodársky dvor za druhým.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.