Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2018, 00:00

Čína posilní svoje postavenie v CEFC

Do CEFC vstupuje po neúspechu so zvýšením podielu v J&T Finance Group nový štátom vlastnený akcionár.

Čína posilní svoje postavenie v CEFC
Zdroj: Reuters

Dohady a špekulácie okolo čínskej investičnej skupiny CEFC sa postupne rozplývajú. Tamojšie štátne orgány totiž oficiálne potvrdili, že zakladateľ a minoritný akcionár jednej z najväčších korporácií v Číne Jie Ťien-ming je vyšetrovaný pre porušenie zákonov. Akých konkrétne, však nespresnili. Poradca českého prezidenta Miloša Zemana sa však z vedenia CEFC stiahne a príde aj o svoj akcionársky podiel vo firme, ktorý má predstavovať iba päť percent. Turbulencie materskej spoločnosti v Číne pritom priamo dopadajú na jej európske aktivity so sídlom v Česku.


Pražská pobočka investičnej skupiny preto pod tlakom udalostí mení svoju vlastnícku štruktúru. Až 49 percent jej akcií prevezme nový investor. „Spoločnosť CEFC Europe bola informovaná o vstupe nového akcionára a považuje ho za veľkú príležitosť a výhodu vzhľadom na to, že ide o jednu z najsilnejších a najprestížnejších čínskych spoločností s bohatými medzinárodnými skúsenosťami,“ píše v stanovisku CEFC Group Europe Company jej hovorca Pavel Bednář s tým, že meno záhadného spoločníka nezverejnil. Jediným akcionárom firmy od jej založenia v júni 2015 bola čínska spoločnosť Shanghai Huaxin Group, ktorá je dcérou materskej China Energy Company zo Šanghaja.


Investor v podobe čínskeho štátu
Viaceré české médiá však prišli s informáciou, že investorom je čínsky štátom vl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.